Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.05.2023 09:06

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”

Aleksander Kwaśniewski
Pawel Wodzynski/East News

W ostatnim czasie na topie jest temat emerytur nie tylko gwiazd, ale również osób pełniących funkcje publiczne. Na temat świadczeń otrzymywanych od ZUS-u wypowiedział się m.in. Marek Włodarczyk, Maryla Rodowicz czy Lech Wałęsa. W rozmowie z portalem Gazeta.pl, o wysokości swojej emerytury opowiedział były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski nadal pracuje

Aleksander Kwaśniewski nadal jest aktywny zawodowo i podejmuje się wielu projektów. Wspólnie z Aleksandrem Kaczorowskim napisał książkę „Prezydent”, która reklamowana jest jako „Pierwszy wywiad rzeka z Aleksandrem Kwaśniewskim - prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat”.

Kwaśniewski przyznał również, że pracuje nie tylko po to, żeby zarabiać pieniądze. W ostatnim czasie doradzał twórcom konstytucji Uzbekistanu. „Dopóki człowieka zapraszają, dopóki chcą słuchać, to można się też cieszyć, bo to daje takie poczucie, że jestem potrzebny, że coś jeszcze mogę zrobić” - dodał.

Emerytura byłego prezydenta

Były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, zdradził w rozmowie z portalem Gazeta.pl, ile wynosi jego prezydencka emerytura. Świadczenie, jakie otrzymuje od ZUS-u nie należy do najniższych. „Powiedzmy sobie. I tak nam ta płaca dla byłych prezydentów wzrosła i to jest w tej chwili ok. 12 tys. zł, które oczywiście trzeba opodatkować itd.” - wyjaśnił Kwaśniewski.

„No, ale to nie są kwoty, które - jak ma się dużą rodzinę - mogą wystarczyć, więc oczywiście, że trzeba zarabiać. Ja zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę” - dodał.

Emerytura Lecha Wałęsy

Lech Wałęsa był gościem programu "Politycy od kuchni”. Były prezydent przyznał, że jeszcze niedawno otrzymywał co miesiąc 5-6 tys. zł tytułem emerytury, ale kilka miesięcy temu ta kwota uległa zmianie i obecnie wynosi ok. 11 tys. zł. „Teraz jest trochę lepiej, ale wszystko podrożało, więc mniej więcej jest to samo” - wyjaśnił.

Tagi: Emerytura