BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

7 lat kadencji dla obecnego prezydenta. Partia rządząca już złożyła projekt zmiany Konstytucji RP

15 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

PiS złożyło właśnie projekt zmiany Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt jest bardzo krótki, zawiera jednak pomysły zgłoszone jeszcze przez Jarosława Gowina.

PiS pod trwające obrady Sejmu wrzucił projekt zmian w Konstytucji RP. Jak zakłada zgłoszone przez członków partii rządzącej pismo, kadencja prezydenta RP miałaby zostać wydłużona do 7 lat. Zmiana ta obejmować miałaby już samego Andrzeja Dudę. Sprawiłoby to przeniesienie tegorocznych wyborów prezydenckich na termin w roku 2022.

PiS chce zmieniać Konstytucję RP

Jak podaje Gazeta Wyborcza, projekt jest bardzo krótki i składa się w zasadzie z trzech akapitów. Powielane są w nim pomysły Jarosława Gowina, który zrezygnował ostatnio z członkostwa w rządzie Mateusza Morawieckiego. Tym samym przestał także być wicepremierem.

 - W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz.483 oraz z 2001 r. Nr 28, poz.319) wart. 127 ust. 2 otrzymuje brzmienie: "2. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną siedmioletnią kadencję" - czytamy w projekcie przedłożonym przez PiS.

Dokument znaleźć można na stronach sejmowych pod tym adresem. Co ciekawe, choć pojawił się w sieci w środę wieczorem (15 kwietnia), data zapisana na dokumencie to 6 kwietnia. Gazeta Wyborcza zwraca uwagę, że 7-stronnicowe pismo to w większości uzasadnienie projektu.

Oprócz przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy do 7 lat i odebrania mu możliwości walki o reelekcję, PiS w projekcie zawarło także anulowanie szykowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Jak czytamy w projekcie PiS: "Zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne".

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas zakupów on-line lawinowo wyciekły dane. Sprawdzono ile osób ucierpiało

Czytaj więcej >