PiS złożyło projekt zmiany kosntytucji
praca własna
Autor Przemysław Terlecki - 15 Kwietnia 2020

7 lat kadencji dla obecnego prezydenta. Partia rządząca już złożyła projekt zmiany Konstytucji RP

PiS złożyło właśnie projekt zmiany Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt jest bardzo krótki, zawiera jednak pomysły zgłoszone jeszcze przez Jarosława Gowina.

PiS pod trwające obrady Sejmu wrzucił projekt zmian w Konstytucji RP. Jak zakłada zgłoszone przez członków partii rządzącej pismo, kadencja prezydenta RP miałaby zostać wydłużona do 7 lat. Zmiana ta obejmować miałaby już samego Andrzeja Dudę. Sprawiłoby to przeniesienie tegorocznych wyborów prezydenckich na termin w roku 2022.

Przełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaPrzełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaCzytaj dalej

PiS chce zmieniać Konstytucję RP

Jak podaje Gazeta Wyborcza, projekt jest bardzo krótki i składa się w zasadzie z trzech akapitów. Powielane są w nim pomysły Jarosława Gowina, który zrezygnował ostatnio z członkostwa w rządzie Mateusza Morawieckiego. Tym samym przestał także być wicepremierem.

- W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz.483 oraz z 2001 r. Nr 28, poz.319) wart. 127 ust. 2 otrzymuje brzmienie: "2. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną siedmioletnią kadencję" - czytamy w projekcie przedłożonym przez PiS.

Dokument znaleźć można na stronach sejmowych pod tym adresem. Co ciekawe, choć pojawił się w sieci w środę wieczorem (15 kwietnia), data zapisana na dokumencie to 6 kwietnia. Gazeta Wyborcza zwraca uwagę, że 7-stronnicowe pismo to w większości uzasadnienie projektu.

Oprócz przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy do 7 lat i odebrania mu możliwości walki o reelekcję, PiS w projekcie zawarło także anulowanie szykowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Jak czytamy w projekcie PiS: "Zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne".

Lepiej sobie zapisać i przekazać znajomym. Prawnik tłumaczy, co robić, jak zatrzyma was policjaLepiej sobie zapisać i przekazać znajomym. Prawnik tłumaczy, co robić, jak zatrzyma was policjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak długo będziemy nosić maseczki? Minister Zdrowia na konferencji rozwiał wszystkie wątpliwości
  2. Biedronka rusza naprzeciw obecnym wymaganiom. W każdym sklepie popularnej sieci kupimy maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zmiany w Polsce. Premier zdradził cały plan, wiadomo co z hotelami i wakacjami

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News