BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Pekao i PZU odradzają robienie jednej rzeczy. Wszystko z powodu panującej epidemii

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Ważna decyzja Pekao

Peako informuje w komunikacie, że zarząd banku proponuje walnemu zgromadzeniu, aby z zysku netto banku za rok 2019 w kwocie 2 mld 247 mln 466,6 tys. zł, przeznaczyć 562,4 mln zł, czyli około 25 proc. zysku na kapitał rezerwowy. Natomiast pozostała część zysku w wysokości prawie 1,7 mld zł, czyli około 75 proc. zysku netto ma zostać niepodzielona.

- Uzasadnieniem powyższego sposobu podziału zysku oraz pozostawienia niepodzielonej części zysku jest obecna sytuacja w Polsce związana ze stanem epidemii koronawirusa ogłoszonym w dniu 20 marca 2020 roku, możliwymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu, jak również ich spodziewanym wpływem na sektor bankowy – czytamy w komunikacie, którego treść ujawnia Polska Agencja Prasowa.

W komunikacie dodano, że zarząd banku uwzględnił również stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego wyrażone w piśmie z 26 marca 2020 roku, zgodnie z którym KNF oczekuje zatrzymania przez banki całości wypracowanego w poprzednich latach zysku.

- Powodem pozostawienia niepodzielonej części zysku netto jest możliwość jego potencjalnego wykorzystania dla celów realizowania wypłat dywidendy w następnych latach, z zastrzeżeniem uzyskania ewentualnej wymaganej zgody regulacyjnej na taką wypłatę – informuje bank.

Pekao informuje również, że propozycja podziału zysku oraz pozostawienia niepodzielonej część zysku uzyskała pozytywną opinię Rady Nadzorczej Banku.

PZU przeznacza środki na kapitał zapasowy

Na podobny krok zdecydował się PZU.

Ubezpieczyciel informuje w komunikacie prasowym, że z zysku za zeszły rok  wynoszącego 2,65 mld zł, planuje przeznaczyć 2,64 mld na kapitał zapasowy, a 7,3 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

PZU podkreśla, że proponowany podział zysku jest zgodny ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego, która wskazuje, iż mając na uwadze obecną sytuację, związaną z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu, jak również ich spodziewanym wpływem na sektor ubezpieczeniowy, KNF oczekuje, że zakłady ubezpieczeń zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku.

Tagi:

PZUPekao

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]