BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pekao i PZU odradzają robienie jednej rzeczy. Wszystko z powodu panującej epidemii

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zarząd Pekao rekomenduje, aby nie wypłacać dywidendy za ubiegły rok w związku z obecną sytuacją w Polsce związaną ze stanem epidemii koronawirusa. Podobną decyzję przedstawił zarząd PZU.

Ważna decyzja Pekao

Peako informuje w komunikacie, że zarząd banku proponuje walnemu zgromadzeniu, aby z zysku netto banku za rok 2019 w kwocie 2 mld 247 mln 466,6 tys. zł, przeznaczyć 562,4 mln zł, czyli około 25 proc. zysku na kapitał rezerwowy. Natomiast pozostała część zysku w wysokości prawie 1,7 mld zł, czyli około 75 proc. zysku netto ma zostać niepodzielona.

- Uzasadnieniem powyższego sposobu podziału zysku oraz pozostawienia niepodzielonej części zysku jest obecna sytuacja w Polsce związana ze stanem epidemii koronawirusa ogłoszonym w dniu 20 marca 2020 roku, możliwymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu, jak również ich spodziewanym wpływem na sektor bankowy – czytamy w komunikacie, którego treść ujawnia Polska Agencja Prasowa.

W komunikacie dodano, że zarząd banku uwzględnił również stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego wyrażone w piśmie z 26 marca 2020 roku, zgodnie z którym KNF oczekuje zatrzymania przez banki całości wypracowanego w poprzednich latach zysku.

- Powodem pozostawienia niepodzielonej części zysku netto jest możliwość jego potencjalnego wykorzystania dla celów realizowania wypłat dywidendy w następnych latach, z zastrzeżeniem uzyskania ewentualnej wymaganej zgody regulacyjnej na taką wypłatę – informuje bank.

Pekao informuje również, że propozycja podziału zysku oraz pozostawienia niepodzielonej część zysku uzyskała pozytywną opinię Rady Nadzorczej Banku.

PZU przeznacza środki na kapitał zapasowy

Na podobny krok zdecydował się PZU.

Ubezpieczyciel informuje w komunikacie prasowym, że z zysku za zeszły rok  wynoszącego 2,65 mld zł, planuje przeznaczyć 2,64 mld na kapitał zapasowy, a 7,3 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

PZU podkreśla, że proponowany podział zysku jest zgodny ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego, która wskazuje, iż mając na uwadze obecną sytuację, związaną z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu, jak również ich spodziewanym wpływem na sektor ubezpieczeniowy, KNF oczekuje, że zakłady ubezpieczeń zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie zwierząt

Czytaj więcej >
z ostatniej chwili

Polska i Świat

Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Wchodzą już od grudnia

Czytaj więcej >
Zasiłek opiekuńczy

Polska i Świat

Szkoły przechodzą na zdalne nauczanie, ZUS wypłaci zasiłki rodzicom. Jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do niezaszczepionych. Wiadomość otrzyma 900 tys. osób

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Masz czas jeszcze tylko dziś i jutro. Później świadczenie z ZUS przepadnie

Czytaj więcej >
Pukanie do drzwi

Polska i Świat

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

Czytaj więcej >