Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Oni pobierają najwyższe emerytury w Polsce. ZUS zdradził sposób, jak otrzymywać więcej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.01.2024 09:55

Oni pobierają najwyższe emerytury w Polsce. ZUS zdradził sposób, jak otrzymywać więcej

Emeryci
Biznes info

Emerytura opiewająca nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych? Właśnie takie świadczenia otrzymują polscy rekordziści. Najwyższe z nich przewyższają nawet wynagrodzenie premiera. Oto sposób na wysoką emeryturę.

Emerytury w naszym kraju nie są zbyt wysokie

Dla wielu osób pewnie brzmi to jak nieśmieszny dowcip. Nie jest bowiem tajemnicą, że wysokość polskich emerytur nie powala. Średnie świadczenie wynosi aktualnie niecałe 3 tysiące złotych brutto, a 13. i 14. emerytura nie zmieniają tutaj zbyt wiele. Są jednak sposoby na to, by wybić się ponad tą kwotę — i dobić nawet do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Rekordowe emerytury przewyższają nawet wypłatę premiera.

ZUS wypłaca emerytom ponad 5 tys. zł dodatkowej emerytury. Należy spełnić jeden warunek

Ponad 40 tysięcy emerytury

ZUS zdradził, ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Trzeba przyznać, że kwota robi wrażenie. Jeden z mieszkańców Zabrza otrzymuje aż 43,4 tysiąca złotych. Na taką sumę pracował ponad 62 lata, teraz jednak zarabia więcej od polityków, których pensje często wspomina się z zazdrością. Dla porównania premia prezesa Rady Ministrów to około 21 tysięcy.

90-latek z Zabrza nie jest jednak jedynym, który może poszczycić tak wysoką emeryturą. Na liście 10 rekordzistów podanej przez ZUS, kolejne kwoty to 31 726 zł, 30 844 zł i 29 892 zł.

Co zrobić, by zostać ,,bogatym emerytem”? ZUS zdradził tajemnicę

ZUS zapewnia, że chociaż wysokość rekordowych świadczeń może szokować, sposób na ich osiągnięcie nie jest zaskakujący. Owym magicznym środkiem jest bowiem dłuższa praca, a zatem większa liczba odprowadzanych składek. Tzw. krótszy okres dożycia sprawia również, że wysokość emerytury wzrasta nawet o 15% w skali roku.

Jest też kilka rzeczy, których na drodze do tego celu powinniśmy unikać. Obniżają one bowiem wartość emerytury. Na tej liście znajdują się praca bez umowy, praca na umowę o dzieło, bezpłatne urlopy, a także częste zwolnienia lekarskie.

źródło: interiaBIZNES