Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Trzynasta i czternasta emerytura zostaje. Trzeba spełnić warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.01.2024 20:51

Trzynasta i czternasta emerytura zostaje. Trzeba spełnić warunek

pieniądze w bankomacie
Pixabay/jarmoluk

Nowy rok zapowiada się dla seniorów bardzo pozytywnie pod względem wysokości świadczeń. Planowane są dwie waloryzacje, a także trzynasta i czternasta emerytura. Sprawdzamy szczegóły.

Trzynasta i czternasta emerytura nadal będą wypłacane

Donald Tusk zapowiedział, że ,,nic co dane, nie zostanie odebrane” i najwyraźniej zamierza dotrzymać tej obietnicy. Na 2024 rok przewidziane są dwie waloryzacje świadczeń emerytalnych, a także wypłata trzynastej i czternastej emerytury — te mają się utrzymać jeszcze przez co najmniej dwa lata, przynajmniej nieoficjalnie. Czternastki nie dostaną jednak wszyscy. Trzeba będzie spełnić warunek.
 

Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus na dzieci

Czternasta emerytura — dla kogo?

W tym roku ma nas czekać podwójna waloryzacja emerytur — podobno. Pierwszej powinniśmy spodziewać się w marcu, drugiej, prawdopodobnie, we wrześniu. Nie jest to jednak jeszcze całkowicie pewne. Po waloryzacji minimalna emerytura, a co za tym idzie także trzynastka, ma planowo wynosić 1769,52 złotych.
Na wskaźnik waloryzacji mają wpływ średnioroczny wskaźnik inflacji konsumenckiej, emeryckiej, a także wzrost średniego wynagrodzenia.

Wysokość czternastej emerytury nie jest już tak oczywista. Niektórzy nie dostaną jej wcale. Pozostali mogą spodziewać się przelewu we wrześniu lub październiku.
Co zadecyduje o tym, kto otrzyma czternastkę? Wysokość otrzymywanej emerytury. Osoby, które będą otrzymywać świadczenie w wysokości większej niż 5550 złotych, czternastej emerytury nie dostaną. Pozostali mogą liczyć na maksymalnie 2650 złotych brutto, minus 9% składki zdrowotnej i 12% podatku dochodowego.
Próg, który decydować będzie o wysokości świadczenia, ma natomiast wynosić w 2024 roku 2900 złotych brutto. Po jego przekroczeniu będzie obowiązywać zasada ,,złotówka za złotówkę”.
 

Dodatkowe 3,6 tysiąca złotych? To możliwe.

W tym roku jest również szansa na zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Zamiast 30 tysięcy, tak jak to ma miejsce aktualnie, byłoby to 60 tysięcy. Dzięki temu większość emerytów uniknęłaby zapłacenia podatku i w efekcie zaoszczędziłaby nawet 3,6 tysiąca złotych.
Wciąż nie jest to jednak nic pewnego. Należy pamiętać, że ulga podatkowa to mniejsze wpływy do Skarbu Państwa. W tym przypadku różnica wyniosłaby prawie 40 miliardów złotych.

źródło: Business Insider