Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca emerytom ponad 5 tys. zł dodatkowej emerytury. Należy spełnić jeden warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.01.2024 08:48

ZUS wypłaca emerytom ponad 5 tys. zł dodatkowej emerytury. Należy spełnić jeden warunek

ręce
Pixabay/sabinevanerp

Emerytura honorowa, która jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi w tym momencie ponad 5 tysięcy złotych. Jest ona wypłacana do końca życia, a to to, do kogo trafi zależy od wieku. Poza tym jest już tylko jeden warunek. Sprawdź, czy masz do niej prawo. 

Czym jest emerytura honorowa? Jest wypłacana przez ZUS

Świadczenie honorowe przysługuje osobom w podeszłym wieku, dokładniej mówiąc wszystkim, które ukończyły 100 lat. Drugim warunkiem, który trzeba spełnić, jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Jeśli spełniamy oba, możemy liczyć na dodatkowe kilka tysięcy miesięcznie, nawet jeśli pobieramy już inne świadczenia.

Jest czas tylko do piątku, 12 stycznia. Do wzięcia spore pieniądze, ale trzeba złożyć wniosek

Emerytura honorowa nie jest waloryzowana. ZUS wypłaca stałą stawkę

Wysokość emerytury honorowej to na ten moment aż 5540 złotych. Kwota ta jest zależna od poziomu średniego wynagrodzenia i w 2024 roku zmieni się od 1 marca. Świadczenie honorowe nie jest jednak objęte coroczną waloryzacją — raz przyznane, pozostanie już w takiej wysokości, w jakiej otrzymaliśmy je po raz pierwszy

Wysokość emerytury honorowej ustalana jest na dzień setnych urodzin osoby upoważnionej.

Według Pawła Żebrowskiego, rzeczka ZUS, emeryturę honorową w 2022 roku pobierało ponad 2,6 tysiąca osób. W listopadzie 2023 roku było to już 2,9 tysiąca seniorów. Według PAP z analiz wynika, że liczba ta będzie wciąż rosnąć i w 2035 roku w Polsce będzie już 9,5 tysiąca stulatków.
 

Co zrobić, by otrzymać emeryturę honorową?

Emerytura honorowa jest wypłacana przez ZUS automatycznie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli senior nie pobierał wcześniej żadnych innych świadczeń, prawdopodobnie w dokumentacji ZUS nie ma jego danych. Wówczas trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna