Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak wysoka jest emerytura po 35 latach pracy? Wysokość świadczenia może zdziwić
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.01.2024 12:14

Jak wysoka jest emerytura po 35 latach pracy? Wysokość świadczenia może zdziwić

Seniorzy na ławce
Obraz Alexander Kliem z Pixabay

Przejście na emeryturę w większości przypadków dotyczy osób, które mają za sobą spory staż pracy. Mało kto jednak wie, ile konkretnie lat trzeba przepracować, aby móc pobierać minimalne świadczenie. Czy 35 lat jest stażem wystarczającym?

Sytuacja emerytalna w naszym kraju

Obecne przepisy emerytalne są dość dobrze znane Polakom. Jak przypomina serwis kobieta.interia.pl, wiek przejścia na emeryturę w dalszym ciągu 60 lat dla kobiet, zaś dla mężczyzn - 65.

Sam wiek to jednak za mało, aby kwalifikować się do minimalnej wysokości emerytury. Trzeba bowiem dodatkowo osiągnąć wymagany prawnie staż pracy - bez niego, świadczenie emerytalne będzie należeć do grupy tzw. emerytur groszowych.

Będą zmiany w składkach? Jasne stanowisko prezes ZUS

Staż pracy to podstawa w przypadku emerytur w naszym kraju

W przypadku kobiet, minimalnym stażem pracy uprawniającym do otrzymywania emerytury jest 20 lat. Mężczyźni muszą z kolei pracować jeszcze 5 lat, aby zakwalifikować się na minimalną wysokość emerytury.

Konkretna kwota emerytury zależy jednak od kilku czynników. Chodzi tu o średnią dalszą długość trwania życia, ilość środków kapitału początkowego po waloryzacji, a także pieniędzy, które przez lata zostały zgromadzone na subkoncie.

Jaka emerytura po 35 latach pracy?

A gdyby tak pracować jeszcze dodatkowe 10-15 lat ponad wymagane minimum, aby osiągnąć staż 35 lat? Ile po takim czasie będzie wynosiło świadczenie emerytalne?

Okazuje się, że kwota końcowa zależy także od otrzymywanej pensji. Jeżeli przykładowo jest to płaca na poziomie minimalnym przez cały okres 35 lat, to przyszły emeryt może liczyć na minimalną kwotę emerytury przewidzianą prawnie. Wysokość świadczenia zwiększa się wraz z kwotą pensji.

Nic zatem dziwnego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca seniorów do kontynuowania aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Każdy dodatkowy rok pracy zwiększa bowiem wysokość świadczenia.

źródło: kobieta.interia.pl