Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Prosty sposób na wyższą emeryturę. Wystarczy, że ZUS otrzyma jeden dokument
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.01.2024 09:24

Prosty sposób na wyższą emeryturę. Wystarczy, że ZUS otrzyma jeden dokument

Koperta ZUS, pieniądze, legitymacja emeryta-rencisty
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że istnieje pewien sposób na podwyższenie świadczenia emerytalnego. Wystarczy tylko skrupulatnie przejrzeć stare dokumenty od pracodawców. To właśnie one mogą sprawić, że seniorzy otrzymają większą emeryturę. 

Sposób na wyższą emeryturę. ZUS potrzebuje jednego dokumentu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z początkiem nowego roku zachęca do przejrzenia naszych dokumentów dotyczących historii zatrudnienia. Jeśli bowiem znajdziemy zaświadczenie pracy, którego ZUS do tej pory jeszcze nie otrzymał, to możemy liczyć na wyższą emeryturę.

Chodzi tu głównie o osoby, które były zatrudnione przed 1999 rokiem. Ówczesna reforma emerytalna wprowadziła spore zamieszanie i bardzo możliwe, że osoby pracujące ponad 25 lat temu nie dostarczyły odpowiednich dokumentów. Wielu z nich może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że należy im się wyższe świadczenie.  

Do Action powrócił kultowy produkt. Trzeba się pospieszyć, klienci o niego walczą

Wystarczy, że ZUS otrzyma odpowiedni dokument

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak co roku przypomniał seniorom, że w banalnie prosty sposób mogą podnieść swoje świadczenia emerytalne. Wystarczy, że stosowne dokumenty zostaną uzupełnione w odpowiednim oddziale ZUS. 

Jest to bardzo ważne, bo jeśli ktoś pracował w tamtym czasie, a Zakład nie ma na to dowodów, to świadczenia są naliczane ze szkodą dla ubezpieczonego. Dlatego właśnie warto jest dokładnie przejrzeć całą dokumentację. 

Gdzie znaleźć potrzebne dokumenty? ZUS wypłaci wyższą emeryturę

Warto wspomnieć, że czasem do odnalezienia odpowiednich dokumentów, konieczne jest skontaktowanie się z byłym pracodawcą lub też odwiedzenie archiwum zakładowego, jeśli firma już nie istnieje. 

- Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty - wyjaśnia rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis. 

Zobacz także: ZUS podał ważną informację ws. przelewów 800 plus. Wiele osób w Polsce się ucieszy