BiznesINFO.pl
niemcy flaga chmury

flickr

Niemiecka prasa przerażona decyzją PAŻP. Skutki odczuje cała Europa

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Der Spiegel: polski spór ma wymiar międzynarodowy. Od 1 maja 2022 r. w Europie może być odwołanych nawet tysiąc lotów dziennie. Ryzyko polskich braków kadrowych jest ogromne. Okres wypowiedzenia 170 z 208 kontrolerów ruchu lotniczego kończy się 30 kwietnia. 

112 Kontrolerów Ruchu Lotniczego odmówiło przyjęcia nowych warunków pracy i płacy zaproponowanych przez PAŻP w styczniu 2022 roku. W takiej sytuacji  “Od 1 maja Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) anuluje loty do i z polskiej przestrzeni powietrznej jeżeli nie uda się znaleźć porozumienia” - przekazał PAP Eurocontrol. 

Co robią Kontrolerzy Ruchu Lotniczego 

Kontrolerzy pracują na Wieży Kontroli Lotniska lub w Centrum Ruchu Lotniczego. Ich zadaniem jest ciągłe zapewnienie bezpiecznych odległości pomiędzy samolotami zarówno w powietrzu jak i  na ziemi. Ich kontrola obejmuje ruch lotniczy podczas startu, kołowania, lotu oraz lądowania samolotu.  Kontrolerzy utrzymują stałą łączność z pilotami i przez radiostacje przekazują potrzebne informacje.

Nowy katalog wynagrodzeń a w nim obniżenie pensji pracownikom

Już niemiecka prasa pisze o bardzo poważnym konflikcie w Polsce mającym wymiar europejski. Powodem sporu są nowe zasady wynagradzania zaproponowane przez Pans-e. Konflikt trwa pomiędzy pracownikami ruchu lotniczego i zarządu Pansa. Niemiecka pisze, że “Pansa chce obniżyć nawet o 70 proc. wynagrodzenia pracownikom”. 

O nowej tabeli wynagrodzeń rozmawiali w piątek związkowcy, którzy w czwartek wieczorem otrzymali nowy regulamin pracy oraz katalog wynagrodzeń adekwatny do wykonywanych obowiązków i ponoszonej odpowiedzialności. 

Prezes PAŻP, Janusz Janiszewski  wcześniej sam obniżył sobie zarobki o 40 proc. i jak mówi : “Nie jestem w stanie płacić tyle, co w 2019 roku. Ruch lotniczy spadł o połowę i o tyle samo spadły nasze przychody. PAŻP ma w tej chwili 30-35 milionów złotych przychodów miesięcznie. Kosztów stałych jest ok 60 milionów złotych. Różnicę agencja pokrywa z kredytów

Poważne obawy Stefana De Keersmaeckera, rzecznika Komisji Europejskiej

Rzecznik KE odpowiedział, że konflikt społeczny jest przyczyną obecnej sytuacji, a sama Komisja nie ma uprawnień do działań interwencyjnych. Wzywa jednak do pilnego znalezienia kompromisu.

Szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego ostrzega, że w wyniku nieosiągniętego porozumienia trzeba będzie podjąć decyzje o odwołaniu masowych lotów. Eurokontrol, czyli Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej pracuje nad programem odwołań lotów.

Tagi:

LotnictwoNiemcy

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Paliwo samochodowe – rodzaje, właściwości, charakterystyka

Polska i Świat

Węgierska firma w końcu wchodzi do Polski. Pierwszy punkt już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

"Chleb grozy”. Nie brakuje w Polsce miejsc, gdzie za chleb zapłacisz 32 złote

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >