BiznesINFO.pl
niemcy flaga chmury

flickr

Niemiecka prasa przerażona decyzją PAŻP. Skutki odczuje cała Europa

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Udostępnij:

Der Spiegel: polski spór ma wymiar międzynarodowy. Od 1 maja 2022 r. w Europie może być odwołanych nawet tysiąc lotów dziennie. Ryzyko polskich braków kadrowych jest ogromne. Okres wypowiedzenia 170 z 208 kontrolerów ruchu lotniczego kończy się 30 kwietnia. 

112 Kontrolerów Ruchu Lotniczego odmówiło przyjęcia nowych warunków pracy i płacy zaproponowanych przez PAŻP w styczniu 2022 roku. W takiej sytuacji  “Od 1 maja Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) anuluje loty do i z polskiej przestrzeni powietrznej jeżeli nie uda się znaleźć porozumienia” - przekazał PAP Eurocontrol. 

Co robią Kontrolerzy Ruchu Lotniczego 

Kontrolerzy pracują na Wieży Kontroli Lotniska lub w Centrum Ruchu Lotniczego. Ich zadaniem jest ciągłe zapewnienie bezpiecznych odległości pomiędzy samolotami zarówno w powietrzu jak i  na ziemi. Ich kontrola obejmuje ruch lotniczy podczas startu, kołowania, lotu oraz lądowania samolotu.  Kontrolerzy utrzymują stałą łączność z pilotami i przez radiostacje przekazują potrzebne informacje.

Nowy katalog wynagrodzeń a w nim obniżenie pensji pracownikom

Już niemiecka prasa pisze o bardzo poważnym konflikcie w Polsce mającym wymiar europejski. Powodem sporu są nowe zasady wynagradzania zaproponowane przez Pans-e. Konflikt trwa pomiędzy pracownikami ruchu lotniczego i zarządu Pansa. Niemiecka pisze, że “Pansa chce obniżyć nawet o 70 proc. wynagrodzenia pracownikom”. 

O nowej tabeli wynagrodzeń rozmawiali w piątek związkowcy, którzy w czwartek wieczorem otrzymali nowy regulamin pracy oraz katalog wynagrodzeń adekwatny do wykonywanych obowiązków i ponoszonej odpowiedzialności. 

Prezes PAŻP, Janusz Janiszewski  wcześniej sam obniżył sobie zarobki o 40 proc. i jak mówi : “Nie jestem w stanie płacić tyle, co w 2019 roku. Ruch lotniczy spadł o połowę i o tyle samo spadły nasze przychody. PAŻP ma w tej chwili 30-35 milionów złotych przychodów miesięcznie. Kosztów stałych jest ok 60 milionów złotych. Różnicę agencja pokrywa z kredytów

Poważne obawy Stefana De Keersmaeckera, rzecznika Komisji Europejskiej

Rzecznik KE odpowiedział, że konflikt społeczny jest przyczyną obecnej sytuacji, a sama Komisja nie ma uprawnień do działań interwencyjnych. Wzywa jednak do pilnego znalezienia kompromisu.

Szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego ostrzega, że w wyniku nieosiągniętego porozumienia trzeba będzie podjąć decyzje o odwołaniu masowych lotów. Eurokontrol, czyli Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej pracuje nad programem odwołań lotów.

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >