BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe uprawnienia dla naczelników US. Przyjdą i ściągną mandat

16 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mandat za przejazd autostradą bez opłaty będzie ściągała skarbówka. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wskazuje, że nowe zadanie ma leżeć w kompetencjach naczelników urzędów skarbowych. Poza pobraniem stosownej kwoty będą naliczali również odsetki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak skarbówka ma ściągać mandat

  • Ile osób będzie zaangażowanych w nowe procedury

  • Z czego wynikają te zmiany

Mandat już nie tylko od policjanta. O należność upomni się bezpośrednio skarbówka

Mandat za brak opłaty za przejazd autostradą to pokłosie wprowadzenia nowego systemu poboru opłat. W czerwcu 2021 r. z dwóch odcinków A2 i A4 zniknęły bramki, a kierowcy regulują należność przy użyciu e-TOLL.

Kierowcy ciężarówek, którzy nie wnoszą opłaty narażają się na mandat w wysokości aż 1,5 tys. zł. Z kolei dla kierowców samochodów osobowych przewidziano karę rzędu 500 zł, ale nowy mandat będzie w ich przypadku obowiązywał dopiero od grudnia 2021 r.

To nie jedyne zmiany, jakie czekają na kierujących. W czwartek w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, który modyfikuje procedurę pobierania należności. Mandat z tytułu nieopłacenia przejazdu autostradą będą ściągali naczelnicy urzędów skarbowych.

Skarbówka ściągnie mandat i naliczy odsetkami

W jaki sposób naczelnicy będą upominali się o mandat? Interia donosi, że brak uregulowania opłaty za przejazd autostradą będzie wiązał się z wystawieniem i wysłaniem wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Zawiadomienie będzie kierowane do właściciela, posiadacza lub użytkownika pojazdu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeżeli obywatel będzie uchylał się od uregulowania należności to naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli ściągnąć mandat. Dodatkowo naliczą również odsetki.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że o mandat będzie mogło upominać się aż 400 naczelników skarbowych. Resort zapewnia, że pracownicy fiskusa posiadają wystarczające zasoby techniczne i organizacyjne, aby sprostać nowemu zadaniu.

Naczelnicy urzędów skarbowych mają obsługiwać opłatę dodatkową w roli wierzyciela. W tym celu będą wykorzystywali centralne systemy IT. Tego typu rozwiązania są już stosowane przez skarbówkę. W najbliższym czasie zostaną tak przystosowane, aby ściągać mandat bez większych przeszkód.

Choć osobą uprawnioną do wystawiania wezwania ma być naczelnik urzędu skarbowego to tak naprawdę nowe kompetencje będą leżały bezpośrednio w gestii szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Od marca ubiegłego roku tę funkcję pełni Magdalena Rzeczkowska.

To nie jedyna nowa propozycja resortu finansów. Nowe obowiązki zyska także Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, który będzie pełnił funkcję wierzyciela w zakresie opłaty sankcyjnej i emisyjnej.

Skąd ta rewolucja? Minister finansów twierdzi, że proponowane rozwiązanie usprawni pobór należności. Poprzez nową metodą ściągania mandatów “interesy Skarbu Państwa zostaną prawidłowo zabezpieczone”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

mandatUrząd SkarbowyDrogi i autostrady

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >