Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niebawem ruszą wypłaty specjalnej nagrody. Setki tysięcy Polaków dostaną 1125 zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 29.09.2023 18:21

Niebawem ruszą wypłaty specjalnej nagrody. Setki tysięcy Polaków dostaną 1125 zł

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Efektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej, a także tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 rok będzie zasilenie jednostek samorządu terytorialnego kwotą ponad 14 mld zł. Jednak dla sporej części społeczeństwa ważniejszy jest fakt, że pojawią się też jednorazowe nagrody w wys. 1125 zł. Zostaną one wypłacone z okazji okrągłej rocznicy utworzenia pewnego ważnego organu. Kto i kiedy dostanie pieniądze?

Nagrody finansowe dla dużej grupy Polaków

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń – polskie szkoły mierzą się obecnie z dużym odpływem kadry. W roku szkolnym 2022/2023 we wszystkich placówkach oświatowych w naszym kraju pracowało 512 tys. nauczycieli – o 3,6 tys. mniej niż w poprzednim roku. W październiku dodatek finansowy w wys. 1125 zł brutto trafi właśnie do nauczycieli zatrudnionych w publicznych lub niepublicznych przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Okazja do wypłaty nagrody jest nie byle jaka, bo to 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Z art. 92a Karty Nauczyciela wynika, że pieniądze zostaną wypłacone tym osobom, które na dzień 20 września 2023 roku pozostają w stosunku pracy w szkole. Termin wypłat mija 14 października, a nagroda nie jest uwzględniana przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli. Nie trzeba składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze.

Aleksandra dostała 100 tys. zł od Biedronki. Wiele osób wciąż nie słyszało o tej akcji Jadą setki kilometrów, by zdobyć prawo jazdy. Powód zwala z nóg

Ile na rękę? Były wątpliwości

Jeszcze kilka tygodni temu fora internetowe zalała lawina pytań i wątpliwości dotyczących tego, jaka będzie kwota netto opisywanej nagrody. Nie było bowiem wiadomo, czy ustawowa kwota 1125 zł brutto to kwota dla nauczyciela, czy dla jego pracodawcy. W połowie września Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyjaśnienia w tej sprawie. Nie wskazano w nich, co prawda, kwoty netto, gdyż jej wysokość zależy od indywidualnej sytuacji nauczyciela. Niemniej, wiadomo już, że nagroda podlega PIT oraz ZUS, zatem wiele osób dostanie na rękę 766,39 zł, a do jednostek samorządu terytorialnego trafi 1345,95 zł na każdego uprawnionego nauczyciela – informuje Dziennik Gazeta Prawna. 

Kto nie dostanie dodatkowych pieniędzy i co jeszcze warto wiedzieć?

Nagroda nie przysługuje nauczycielowi, który od 1 do 20 września 2023 roku przebywał nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym. Natomiast ktoś, kto pozostawał jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w szkołach w takim samym wymiarze zatrudnienia, dostanie pieniądze od tej placówki, w której stosunek pracy został nawiązany wcześniej.

Z kolei w sytuacji, gdy stosunki pracy nawiązano w tym samym dniu, dodatek wypłaci szkoła, w której nauczyciel pracuje na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony. Może się jednak zdarzyć, że to nie rozstrzygnie wątpliwości, bo umowy zawarto w tym samym dniu i podstawa zatrudnienia jest ta sama. Wówczas nagrodę wypłaci szkoła o niższym numerze w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych.