Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Nie wykorzystałeś całego urlopu? Tylko w tej sytuacji możesz dostać pieniądze
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.12.2023 14:44

Nie wykorzystałeś całego urlopu? Tylko w tej sytuacji możesz dostać pieniądze

praca-zdalna-pracownik-laptop
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Każdy, kto świadczy obowiązki zawodowe na podstawie umowy o pracę, ma prawo do 20 lub 26 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. Liczba zależy od tego, jaki mamy staż pracy. Z końcem roku niektórzy uświadamiają sobie, że nie zdążyli wykorzystać wszystkich przysługującym im dni wolnych. Co w takiej sytuacji? Czy pracodawca wypłaci nam za nie dodatkowe pieniądze? Kwestie to objaśnia “Dziennik Gazeta Prawna”.

Liczba dni urlopowych a staż pracy

Niższy wymiar urlopu w wys. 20 dni przysługuje tym osobom, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, natomiast powyżej tego okresu pracownikowi należy się 26 dni płatnego wypoczynku. Do stażu pracy wliczają się: szkoła średnia, policealna i studia wyższe. Przykładowo: ktoś, kto ukończył studia licencjackie i podejmuje pierwsze zatrudnienie na umowie o pracę, może się pochwalić już 8-letnim stażem.

Specjalne dofinansowanie wymiany dachu. Czas na złożenie wniosku mija 12 stycznia Chcą wprowadzić bon senioralny. To rewolucyjne rozwiązanie, jest już konkretna zapowiedź

Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem?

Przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. Zatem, jeśli teraz zostało nam kilka dni urlopu, nie musimy się spieszyć i brać wolnego jeszcze w grudniu. Możemy je wykorzystać do 30 września 2024 roku. Istnieje opcja wysłania pracownika na urlop bez jego zgody – ma to miejsce w przypadku polecenia służbowego. Osoba zatrudniona nie ma prawa zrzec się swojego urlopu i nie ma opcji, by odmówiła jego wykorzystania zgodnie z przepisami prawa pracy. Natomiast trzeba pamiętać, że jest grupa osób, która z racji niewykorzystanego urlopu może otrzymać od pracodawcy dodatkowe pieniądze.

Komu pracodawca wypłaci ekwiwalent i w jakiej wysokości?

Chodzi o osoby, którym kończy się umowa o pracę, bez względu na to, czy jej termin po prostu wygasa, czy pracodawca lub pracownik zdecydował się ją rozwiązać wcześniej. “DGP” informuje, że ekwiwalent z tego tytułu z reguły jest wypłacany wraz z ostatnią pensją.

Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu? Sprawdźmy na przykładzie. Pracownik firmy X zarabia 5 tys. zł brutto miesięcznie, zostało mu 5 dni urlopu do wykorzystania. Wyliczając średnie dzienne wynagrodzenie na przestrzeni trzech miesięcy, wychodzi, że dziennie taka osoba otrzymywałaby 163,04 zł. Zatem mnożąc tę kwotę razy 5 dni, wychodzi nam ekwiwalent w wys. 815,20 zł brutto.