Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Specjalne dofinansowanie wymiany dachu. Czas na złożenie wniosku mija 12 stycznia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.12.2023 13:42

Specjalne dofinansowanie wymiany dachu. Czas na złożenie wniosku mija 12 stycznia

budynek-dach-azbest-eternit
Aut. Karol Pilch (Karol91), domena publiczna.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło II nabór wymiany pokryć dachowych. Od piątku 15 grudnia do piątku 12 stycznia grupa Polaków może złożyć wnioski o udzielenie wsparcia finansowego w maksymalnej wysokości 20 tys. zł. Kto może skorzystać z tego programu i na jakich zasadach?

Dofinansowanie wymiany dachu. Skorzysta ścisła grupa Polaków

Z kolejnej edycji rządowego dofinansowania mogą skorzystać rolnicy, którzy w ramach I naboru nie pobrali pieniędzy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z azbestu. Chodzi o budynki służące do produkcji rolniczej: obory, chlewnie, stajnie, owczarnie, kurniki, pieczarkarnie, stodoły, garaże służące do przechowywania ciągników, kuchnie letnie itp. A jakie obiekty takiego wsparcia nie otrzymają?

MRiRW wymienia tu budynki mieszkalne, bez względu na to, czy ich część służy do prowadzenia produkcji rolniczej), warsztaty samochodowe, stolarnie, garaże przeznaczone na samochód osobowy czy też inne budynki niesłużące produkcji rolniczej, np. zakłady fryzjerskie.

Maksymalna wysokość wsparcia wynosi 20 tys. zł – liczy się 40 zł/m2 wymienianego pokrycia dla co najwyżej 500 m2. W celu dokonania zgłoszenia należy wypełnić formularz dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (https://epue.arimr.gov.pl/).

Chcą wprowadzić bon senioralny. To rewolucyjne rozwiązanie, jest już konkretna zapowiedź W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Zostały ostatnie dni, mało kto o tym wie

W tym roku rząd wprowadził ważne zmiany w programie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że w tej edycji będzie prościej i szybciej. Powody? Zmniejszono liczbę załączników do wniosku, z 7 do 14 dni wydłużono czas na uzupełnienie wniosku/złożenie wyjaśnień (wnioskodawcy mają się o tym dowiadywać w bardziej precyzyjny sposób) i objęto dofinansowaniem pokrycia dachowe na budynkach przeznaczonych do produkcji rolniczej, znajdujących się w gminach miejskich.

Azbest jest szkodliwy. Wciąż nie każdy w to wierzy

Eksperci specjalistycznego portalu muratordom.pl przekonują, że stare, niezabezpieczone płyty azbestowe są szkodliwe. Wiązki włókien azbestu, które uwalniają się do środowiska np. w wyniku deszczu, mogą trafić do naszych pęcherzyków płucnych, skąd się nie wydostaną. Jeśli zatem się w nich znajdą, mogą powodować duszności i kaszel. Natomiast włókna, które dostały się przewodu pokarmowego, nie zagrażają nam, gdyż są wydalane.

Azbest zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani, płuc lub opłucnej. Należy mieć świadomość, że skutki jego wdychania możemy poznać na długo po tym, jak miało to miejsce, bo dopiero po 20-30 latach.