Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chcą wprowadzić bon senioralny. To rewolucyjne rozwiązanie, jest już konkretna zapowiedź
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.12.2023 12:22

Chcą wprowadzić bon senioralny. To rewolucyjne rozwiązanie, jest już konkretna zapowiedź

seniorzy-pomoc-emeryci-ludzie
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Ministrem ds. polityki senioralnej została Marzena Okła-Drewnowicz, która w tym roku rozpoczęła w Sejmie swoją piątą kadencję. Na łamach serwisu Business Insider zdradziła, że jej resort ma już gotowy projekt bonu senioralnego. Na czym będzie polegać to rozwiązanie?

Zmiana rządu 2023. Powstał nowy resort ds. polityki senioralnej

Ministerstwo Polityki Senioralnej jest nowym resortem w rządzie Donalda Tuska. To odpowiedź na rosnącą liczbę osób starszych i ich potrzeby. Wśród kluczowych zadań wymienia się m.in. politykę emerytalną, rozwój opieki zdrowotnej i poszerzenie działań z zakresu aktywizacji seniorów.

Stoimy przed wielką szansą na to, że #PolskaSeniora stanie się faktem. Prawdziwa skoordynowana polityka senioralna znalazła swoje osobne miejsce w planie na konstrukcję nowego rządu. To przedsięwzięcie na fundamentach aktywizacji i opieki, o które walczyły środowiska. Jak wiecie, sprawy seniorów niejako wyznaczają bieg mojej aktywności politycznej. Przed nami trudne zadanie zbudowania czegoś praktycznie od podstaw. Mamy konkretny plan i go po prostu zrealizujemy – napisała 8 grudnia  na swoim Facebooku nowa minister Marzena Okła-Drewnowicz.

Zapowiadają koniec abonamentu RTV. Wejdzie nowa opłata. Ile wyniesie, kto będzie zwolniony? ZUS ostrzega. W tym dniu nie załatwisz żadnej urzędowej sprawy

Bon senioralny. To będzie pierwszy projekt nowego resortu

Minister ds. polityki senioralnej zapowiedziała, że wspomniany bon ma być formą wsparcia skierowaną do osób w wieku 40-50 lat, których rodzice mają między 70 a 80 lat i potrzebują opieki. Nieraz dorosłe dzieci seniorów nie są w stanie na co dzień pomagać swoim schorowanym najbliższym – to smutny efekt dużej ilości pracy, zobowiązań finansowych, dalekiej odległości itp. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, ale posłuży do opłacenia usług opiekuńczych dla seniorów.

Spodziewamy się, że kiedy taki instrument finansowy pojawi się na rynku, samorządom będzie się opłacało zatrudniać asystentów i opiekunów dla osób potrzebujących wsparcia ze względu na wiek. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień, bo cały ten system trzeba najpierw stworzyć – zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz na łamach serwisu Business Insider i dodała, że projekt w tej sprawie jest już gotowy. Zanim jednak dojdzie do wdrożenia programu, resort zamierza prowadzić rozmowy w tej sprawie z seniorami i samorządowcami.

Jaka jest druga najważniejsza sprawa dla nowej minister?

Chodzi o regulację sposobu nabywania uprawnień niezbędnych do zostania opiekunem seniora. Natomiast jeszcze kolejnym krokiem jest aktywizacja osób starszych.