Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.06.2024 08:03

Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty

telewizor
Fot. Pixabay/Alehandra13

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla osób, które posiadają odbiornik radiowy lub telewizyjny. Okazuje się jednak, że niektórzy są zwolnieni z tego obowiązku. Wiemy, kto nie musi opłacać abonamentu RTV. Przedstawiamy szczegóły.

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wielu Polaków

Abonament RTV to opłata, która wzbudza wiele kontrowersji wśród Polaków. Choć powinni ją płacić wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych, to wiele osób unika tego obowiązku. Pobieraniem opłaty abonamentowej zajmuje się Poczta Polska, która przeprowadza również kontrole w tej sprawie.

Polacy powinni opłacić abonament RTV do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli chodzi o aktualne stawki, to za samo radio należy zapłacić 8,70 zł, a telewizor lub radio i telewizor to koszt rzędu 27,30 zł. Jakiś czas temu pojawiła się propozycja likwidacji opłaty i wprowadzenia nowego rozwiązania. Jak na razie nie wiadomo jednak, czy takie zmiany wejdą w życie.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV

Polacy powinni pamiętać, że niektóre osoby nie muszą opłacać abonamentu RTV. Co istotne, zwolnienie z opłaty nie następuje automatycznie i konieczne będzie odwiedzenie placówki Poczty Polskiej w celu dopełnienia niezbędnych formalności.

Pierwszą grupą zwolnioną z abonamentu RTV są seniorzy, którzy ukończyli 75 lat. Comiesięcznej opłaty nie muszą uiszczać także osoby, które mają co najmniej 60 lat i posiadają prawo do emerytury, której wysokość nie jest wyższa niż połowa przeciętnego wynagrodzenia.

Wiemy, kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV

Abonamentu RTV nie muszą opłacać także osoby, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, znacznym stopniu niepełnosprawności, trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym oraz osoby, co do których orzeczono I grupę inwalidzką.

Z opłaty abonamentowej zwolnione są także osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby bezrobotne, a także osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.

Zobacz także: Rząd zapowiada zmiany. Składki mogą pochłonąć nawet 30 proc. zarobków