Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1500 zł na ucznia. Trzeba pamiętać o tych terminach
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 26.04.2024 13:18

Nawet 1500 zł na ucznia. Trzeba pamiętać o tych terminach

dziecko pieniądze
Fot. Unsplash.com/Annie Spratt, Iberion

Uczniowie niedługo będą mogli cieszyć się wakacjami, jednak ich opiekunowie już teraz głowią się nad kosztami, związanymi z wyprawką na nowy rok szkolny. Czy rodzice mogą liczyć z tego tytułu na jakieś wsparcie finansowe? Jak się okazuje, niektórym z nich przysługuje nawet 1500 zł, trzeba jednak pilnować terminów.

800 plus i ”Dobry Start”. Warto pamiętać o tych terminach

Najbardziej znaną formą pomocy dla rodziców z dziećmi są świadczenia 800 plus i ”Dobry Start”. W przypadku pierwszego z nich nabór wniosków trwa przez cały rok, jednak jeśli rodzice dopełnią formalności do 30 kwietnia 2024 roku, otrzymają środki z wyrównaniem już w czerwcu. Dokumenty ws. świadczenia ”Dobry Start” można złożyć od 1 lipca do 30 listopada. Warto jednak pamiętać, że jeśli dopełnimy formalności przed końcem sierpnia, pieniądze pojawią się na naszych kontach najpóźniej do 30 września, a w niektórych przypadkach nawet w wakacje.

Jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze i 300 plus? Najłatwiej zrobić to elektronicznie za pomocą: Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej, lub aplikacji mZUS.

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni

Dodatkowe 300 zł na dziecko na nowy rok szkolny i dla samotnych rodziców

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poza 800 plus i 300 plus rodzice mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w wysokości nawet 300 zł. Wynika to z dwóch dodatków, pierwszy z nich dotyczy rozpoczęcia przez dziecko nowego roku szkolnego i wynosi 100 zł. Drugi natomiast przysługuje z tytułu samotnego wychowywania dziecka i wynosi 193 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 273 zł. Jest jednak pewien warunek – środki mogą zostać przyznane wyłącznie rodzicom pobierającym zasiłek rodzinny.

ZOBACZ TAKŻE: Kluczowy zasiłek pójdzie w górę. Zmiany już od sierpnia

Jak złożyć wnioski o dodatki dla ucznia?

Warto także pamiętać o dodatku z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. W przypadku uczniów, którzy mieszkają w miejscowości, w której uczą się np. w internacie czy bursie, wynosi ono 113 zł miesięcznie. Z kolei 69 zł może być wypłacane co miesiąc tym osobom, które dojeżdżają do szkoły w innej miejscowości.

Jak złożyć wnioski o przyznanie świadczeń dla ucznia? Wystarczy dostarczyć odpowiedni dokument w najbliższym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Należy to zrobić do 31 października, czyli końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny. W sytuacji, gdy ktoś złoży wniosek po tym terminie, nie zostanie on już rozpatrzony.

 

Źródło: edziecko.pl