Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni
Irmina Jach
Irmina Jach 24.04.2024 16:02

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni

telewizor
Fot. Pixabay

Abonament RTV to opłata, którą muszą uiszczać wszyscy posiadacze odbiorników telewizyjnych lub radiowych — nawet jeśli nie korzystają z usług publicznego nadawcy. Unikanie płatności może zaowocować karą. Istnieje jednak legalny sposób na oglądanie telewizji zupełnie za darmo.

Abonament RTV obowiązkowy dla każdego

Abonament RTV musi płacić niemal każdy, kto ma w domu telewizor lub radio. Z opłaty zwolniona jest wyłącznie wąska grupa osób: seniorzy po 75. roku życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także osoby, które ukończyły 60 lat, a ich emerytura nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Za uchylanie się od opłacania abonamentu RTV grożą kary finansowe. W 2024 roku jest to opłata w wysokości 261 zł w przypadku odbiornika radiowego i 819 zł w przypadku telewizora i radioodbiornika. Mimo to nie brakuje osób, które nie regulują opłaty.

Action idzie na całość. Właśnie się zaczęło, klienci będą wyrywać sobie towar z rąk

Ile kosztuje abonament RTV

Abonament RTV w 2024 roku kosztuje 8,70 zł miesięcznie w przypadku, gdy posiadamy w domu radioodbiornik. Nieco mniej zapłacą klienci, którzy opłacą rok z góry — Poczta Polska będzie wymagać od nich opłaty rzędu 104,40 zł. Posiadanie radia i telewizora kosztuje 27,30 zł miesięcznie lub 327,60 zł rocznie.

ZOBACZ TAKŻE: Dino zwariowało. Zacznie się w środę, klienci będą ustawiać się w kolejkach

Legalny sposób na obejście abonamentu RTV

Istnieje jeden sposób na legalne "obejście" abonamentu RTV. Osoby, które oglądają telewizję publiczną za pośrednictwem smartfonu lub laptopa, korzystając z internetowej transmisji, nie muszą uiszczać opłaty. Kontrolerzy są w tym przypadku zupełnie bezradni. Warto jednak pamiętać, że ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy nie mamy w domu telewizora ani radia.