Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nawet 10 tys. zł kary. Właściciele domów powinni na to uważać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.11.2024 16:28

Nawet 10 tys. zł kary. Właściciele domów powinni na to uważać

ogródek, podwórko
Fot. Michelle_Raponi/Pixabay

Właściciele domów jednorodzinnych powinni mieć się na baczności. Za niedopilnowanie tego obowiązku grożą im wysokie kary finansowe, a nawet ograniczenie wolności. Chodzi o niewłaściwe postępowanie z deszczówką. Na co powinni zwrócić uwagę właściciele domów, by uchronić się przed poważnymi konsekwencjami? Podpowiadamy.

Właściciele domów powinni mieć się na baczności

Wielu właścicieli domów może sobie nawet nie zdawać sprawy, że nieprawidłowe postępowanie z deszczówką może źle się dla nich skończyć. Nieznajomość przepisów będzie wiązała się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, więc warto zapoznać się z aktualnymi regulacjami w tej sprawie. Są one zapisane w ustawie o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 2001 roku. Jak nie należy postępować z deszczówką? Wyjaśniamy.

Zobacz także: W Polsce powstaną zupełnie nowe cmentarze, wyrosną świątynie. Nie będzie tam miejsca dla katolików

Kolejna sieć marketów opuszcza Polskę. Wiadomo, co stanie się ze sklepami Biedronka pilnie informuje o pomyłce. Możliwy zwrot bez paragonu

Lepiej tego nie rób. Możesz zapłacisz ogromną karę

Wszyscy właściciele domów jednorodzinnych powinni wiedzieć, że odprowadzanie deszczówki do kanalizacji jest niezgodne z prawem. Jak przypomina portalsamorzadowy.pl, system kanalizacyjny jest przeznaczony tylko i wyłącznie do odprowadzania ścieków. Jeśli znajdzie się w nim zbyt duża ilość wody, może dojść do cofania się odpadów.

Warto również pamiętać o tym, że w deszczówce znajduje się sporo piasku oraz innych drobnych zanieczyszczeń, które mogą zatykać pompy w systemie sanitarnym. Sławomir Grucel z Wodociągów Jaworzno tłumaczy, że napływ deszczówki jest szczególnie niebezpieczny podczas ulewnych deszczy. Ścieki mogą wówczas zalewać piwnice i pomieszczenia gospodarcze.

Odprowadzanie deszczówki do kanalizacji jest zabronione, a przepisy przewidują sankcje dla tych osób, które nie zastosują się do obowiązujących zasad. Na samym początku właściciel otrzyma jedynie upomnienie. Jeśli jednak ktoś notorycznie będzie łamał przepisy, grozi mu kara finansowa w wysokości 10 tys. złotych. W skrajnych przypadkach może się skończyć nawet ograniczeniem wolności.

Zbieranie deszczówki przynosi wiele korzyści

Warto pamiętać, że zbieranie deszczówki wiąże się z dużymi korzyściami dla środowiska. Taka woda może zostać wykorzystana do podlewania ogródków, trawników czy pól uprawnych. Co więcej, możemy jej użyć też chociażby do mycia samochodów. Właściciele domów jednorodzinnych są zachęcani przez urzędników do zainstalowania systemów retencyjnych. Takie rozwiązanie nie tylko uchroni nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami związanymi z nieodpowiednim odprowadzaniem deszczówki, ale także jest korzystne dla środowiska.