Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać nawet 15 tys. zł od państwa. Trzeba spełnić te warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.04.2024 18:38

Można dostać nawet 15 tys. zł od państwa. Trzeba spełnić te warunki

pieniądze
Fot. materiały własne

Wielu Polaków może starać się o przyznanie bonu na zasiedlenie. Jest to specjalne dofinansowanie dla osób, które szukają pracy poza swoim miejscem zamieszkania. Aby otrzymać takie wsparcie finansowe, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Kto konkretnie może się ubiegać o świadczenie?

Kto może otrzymać bon na zasiedlenie?

Bon na zasiedlenie to specjalne wsparcie finansowe dla osób, które szukają zatrudnienia poza swoim miejscem zamieszkania. Świadczenie jest przyznawane już od wielu lat i można się o nie ubiegać także w 2024 roku. Co ważne, dofinansowanie jest przeznaczone dla osób młodych. Aby je otrzymać, trzeba spełnić odpowiednie warunki, które są określone w art. 66n. ustawy o promocji zatrudnienia. Kluczowe w przypadku tego świadczenia jest kryterium wiekowe. 

Zobacz także: Właśnie się zaczęło. Lidl przygotował same hity, klienci będą zachwyceni

PKO BP ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba spełnić warunki

Bon na zasiedlenie przysługuje osobom bezrobotnym do 30. roku życia, które zamierzają zamieszkać w innym mieście i podjąć tam zatrudnienie. Co ważne, praca ta musi znajdować się co najmniej 80 km od stałego miejsca zamieszkania lub czas przejazdu wynosi minimum 3 godziny dziennie transportem publicznym.

Zarobki osoby wnioskującej o bon będą musiały być na poziomie co najmniej płacy minimalnej. Beneficjent musi również podlegać ubezpieczeniom społecznym. Aby otrzymać dofinansowanie, należy pozostawać w zatrudnieniu, wykonywać pracę zarobkową lub prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej sześć miesięcy. 

Państwo wypłaci nawet 15 tys. zł w ramach bonu na zasiedlenie

Osoby, które spełniają odpowiednie warunki, powinny zgłosić się do urzędu pracy, przypisanego do naszego stałego miejsca zamieszkania. Jeżeli chodzi o wysokość bonu, to maksymalnie można otrzymać 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli w 2024 roku wsparcie wyniesie nawet 15 tys. złotych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało “Radio Zet”, że świadczenie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, a resort planuje wprowadzenie korzystnych zmian.

Bon na zasiedlenie cieszy się dużym zainteresowaniem i przynosi zamierzone efekty. Z tego względu planujemy zmianę dotyczącą rozszerzenia tej formy na wszystkich bezrobotnych, bez względu na wiek - przekazuje resort, cytowany przez “Radio Zet”.