Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje kredytowe 2024. Wiadomo, jakie warunki trzeba spełnić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.04.2024 15:20

Wakacje kredytowe 2024. Wiadomo, jakie warunki trzeba spełnić

pieniądze
Fot. materiały własne

Polacy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych także w tym roku. Kredytobiorcy będą musieli jednak spełnić szereg odpowiednich warunków. Dla kogo konkretnie będą przeznaczone nowe wakacje kredytowe? Wyjaśniamy. 

Ustawa ws. wakacji kredytowych przyjęta przez Sejm i Senat

Wakacje kredytowe po raz pierwszy zostały wprowadzone w 2022 roku. Takie wsparcie umożliwia zawieszenie spłacania kredytu hipotecznego. Rozwiązanie cieszyło się ogromną popularnością wśród Polaków i ma zostać ponownie przedłużone.

Kilka dni temu Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt na mieszkanie i znaleźli się w trudniej sytuacji finansowej. Aby otrzymać wsparcie, trzeba będzie spełnić szereg warunków.

Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Kto będzie mógł skorzystać z nowych wakacji kredytowych?

Możliwość zawieszenia spłacania kredytu hipotecznego ma przysługiwać osobom, które zaciągnęły kredyt w polskiej walucie. Co ważne, jego wartość nie może być wyższa niż 1,2 mln złotych. Wakacje kredytowe będą dostępne dla osób, które płacą raty stanowiące co najmniej 30 proc. dochodów, liczonych za okres 3 miesięcy przed złożeniem wniosku. Umowa kredytu hipotecznego powinna zostać zawarta przed 1 lipca 2022 roku. 

Zobacz także: Wielu emerytów będzie miało powód do radości. Jeszcze jedna wypłata z ZUS w kwietniu

Ile rat będą mogli zawiesić kredytobiorcy?

Kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłacanie rat w wymiarze dwóch miesięcy od 1 czerwca do 31 sierpnia. Nowe wakacje kredytowe mają przysługiwać również dwa razy w okresie od 1 września do 31 grudnia. Ustawa w tej sprawie trafiła już do prezydenta.

Aby skorzystać z takiego rozwiązania, trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. W zależności od banku, można zrobić to drogą elektroniczną lub osobiście, w placówce. Jak wylicza resort finansów, wakacje kredytowe mają kosztować banki 4,7 mld złotych,