Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Morawiecki: "Na rynku pracy udział kobiet wzrósł z 55% kilka lat temu do 63% w 2022 r. Aktywnych zawodowo jest 7,4 miliona pań"
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 21.05.2023 18:40

Morawiecki: "Na rynku pracy udział kobiet wzrósł z 55% kilka lat temu do 63% w 2022 r. Aktywnych zawodowo jest 7,4 miliona pań"

Mateusz Morawiecki i kobiety
Mateusz Morawiecki/Facebook

- Widzę wokół bardzo wyraźnie, jak Polki biorą sprawy w swoje ręce i sprawnie zajmują się najróżniejszymi rzeczami. To nie tylko moja obserwacja – świadczą o tym konkretne dane, o których rozmawialiśmy dzisiaj na pierwszym kongresie „Wielkopolska Sercem Europejskiej Przedsiębiorczości. Polka – Wyjątkowa Europejka” - mówił dwa dni temu premier Morawiecki.

Coraz więcej kobiet w zarządach spółek

Według danych, które przedstawił premier, w zarządach spółek giełdowych w Polsce jest 24% kobiet. 

Jego zdaniem to wciąż za mało – dodał, że jeszcze 8-10 lat temu było ich 12%. “W takim tempie za 10 lat będzie to prawie połowa – a przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stało się to szybciej.”

Rośnie liczba aktywnych zawodowo Polek

Premier powiedział, że równie optymistyczne dane płyną również z rynku pracy.

Poinformował, że tutaj udział kobiet wzrósł z 55-56% kilka lat temu do 62-63% w ostatnim roku. Aktywnych zawodowo jest 7,4 miliona pań. 

“To wielki sukces – a pamiętam dobrze to głośne narzekanie 5-7 lat temu, kiedy ogłaszaliśmy nasze programy społeczne, że doprowadzą one do spadku ich zatrudnienia.”

Luka płacowa

Premier poinformował równie, że wciąż istnieje zjawisko luki płacowej – pochwalił się, że w Polsce przez ostatnie 7-8 lat zmalała ona z ponad 7% do 4,5%. Idziemy w dobrym kierunku. “W tej kwestii jesteśmy w czołówce krajów europejskich.” - mówi Morawiecki.

- Chcemy dalej wspierać kobiecą przedsiębiorczość, dlatego przeznaczymy dodatkowy miliard złotych na program, którego szczegóły funkcjonowania w praktyce przedstawimy wkrótce. To świetna inwestycja, która zwróci się stukrotnie - dodał premier.

“To niezwykle istotnie, żeby każda kobieta – w takiej proporcji, jak sobie życzy – mogła łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym. Jest to jeden z priorytetów działań mojego rządu. Doceniamy pracę kobiet także poprzez naszą politykę społeczną. Świadczą o tym liczne rozwiązania, które wprowadziliśmy, jak np. emerytura matczyna. Wspieramy nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich, ale wszystkie gospodarne kobiety w całym kraju.” - podsumował premier.

 

Tagi: Praca