Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Morawiecki: Kilka dni temu Chorwacja weszła do strefy euro, ceny wzrosły o 70%
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 10.01.2023 18:30

Morawiecki: Kilka dni temu Chorwacja weszła do strefy euro, ceny wzrosły o 70%

To był trudny rok dla Mateusza Morawieckiego jako Prezesa Rady Ministrów.
Domena publiczna

Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączyła do strefy euro i pożegnała swoją narodową walutę. Kuny i lipy, które Polacy kojarzą ze słonecznymi wakacjami na południu Europy, odchodzą.

Mateusz Morawiecki o wzrostach cen w Chorwacji

- Kilka dni temu Chorwacja weszła do strefy euro. I co się dzieje w Chorwacji? Chorwaci przeżywają szok cenowy, widzimy wyraźnie, że ceny na półkach w Chorwacji są znacząco, skokowo wyższe z tygodnia o tydzień. Za mediami mogę podać, że ceny wzrosły o 70 proc. - powiedział premier.

Dodał, że sama zamiany waluty niczego nie daje, a o sile pieniądza świadczy jego siła nabywcza.

- Co z tego (że Polska przyjęłaby euro - red.), kiedy przy gwałtownym wzroście cen niektórych usług, mogłoby dojść do gwałtownego zubożenia polskiego społeczeństw – kontynuował.

„Dzisiaj widzimy bardzo wyraźnie z jakimi ryzykami się to wiąże w sytuacji, kiedy jest taka różnica w poziomie rozwoju gospodarczego między Chorwacją a głównymi krajami strefy euro.” – uważa Mateusz Morawiecki.

- Ten chaos inflacyjny, który daje się we znaki Chorwatom, jest dla nas ostrzeżeniem. Każdy kto ma zdrowy rozsądek i swój rozum wie doskonale, że inflacja przyszła do nas z zewnątrz, została do Polski zaimportowana. Od miesięcy robimy wszystko aby zbijać inflację wywołaną wojną i wysokimi cenami energii. Wybór euro w czasie, kiedy mamy tak wysoką inflację, to trochę tak jak dolewanie oliwy do ognia. Przestrzegamy przed tym każdego, kto chce zmusić Polaków do przyjęcia euro – podsumował premier.

Opinie innych polityków

W Polsce opinie są mocno podzielone. W ostatnich dniach, niektórzy politycy wyrazili swoje zdanie na temat przyjęcia euro przez Polskę publicznie.

"Wolałbym, aby za bezpieczeństwo waluty Polski odpowiadała Rada Europejskiego Banku Centralnego niż Glapiński." – mówił Radosław Sikorski.

Z kolei Krzysztof Bosak, jeden z największych przeciwników euro mówił: „Kolejne państwo Europy utraciło podstawowy atrybut suwerenności: możliwość prowadzenia polityki monetarnej i wpływ na swój rynek finansowy. Rząd Chorwacji wyrzekł się własnej waluty, przyjął euro i tym samym wprowadził kraj pod władzę banku centralnego z Frankfurtu nad Menem.”

Kiedy euro w Polsce?

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska uważa, że do przyjęcia euro kraj musi być dobrze przygotowany.

Dodała, że nasz kraj bardzo dobrze się rozwija i dogania najbogatsze kraje europejskie. „Jesteśmy na poziomie około 73% PKB per capita. Budowanie konkurencyjności polskiej gospodarki - na tym powinniśmy się skupić, żeby Polacy byli coraz bardziej zamożni. Wtedy można się zastanawiać nad przyjęciem wspólnej waluty” – podsumowała.

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!