Nowe, problematyczne monety
Pixabay/adam_gorka
Autor Maria Glinka - 25 Października 2020

Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetami

Niedawno do obiegu trafiły nowe monety, których użyteczność jest wątpliwa. Mimo że na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od znanych nam pieniędzy to problemy pojawiają się przy automatach. Okazuje się, że nie wszystkie maszyny rozpoznają nowe monety.

Monety z innego materiału mogą przysporzyć problemów

Nowe monety, choć na pozór identyczne, zdecydowanie różnią się od poprzednich. Od stycznia 2020 r. Mennica Polska wybija monety z zupełnie innego stopu metali niż dotychczas, co rodzi wiele problemów w trakcie wykonywania najprostszych czynności z życia codziennego.

Jak dotąd monety były produkowane z miedzioniklu. Najnowsza strategia Narodowego Banku Polskiego zakłada, że pieniądze są wybijane ze stali, która jest pokryta miedzią i niklem. Ta subtelna różnica przesądziła o użyteczności nowych monet.

Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaŚwietne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaCzytaj dalej

Monety bezużyteczne w parkomatach i automatach

- Te monety mechanicznie są identyczne, ale charakterystyka metalu jest zupełnie inna - wyjaśnił w rozmowie z RFM FM Janusz Zawadzki, prezes firmy MBS Computergraphik, produkującej parkomaty.

To właśnie urządzenia do opłacania postoju na parkingach mogą nie przyjąć nowych monet. Wirtualna Polska podaje, że na największe problemy narażeni są kierowcy, którzy chcą zapłacić bilonem o nominałach od 10 gr do 1 zł.

Co więcej, kłopoty z płaceniem mogą pojawić się także przy automatach z jedzeniem czy napojami. Na trudności muszą być także gotowi pasażerowie, którzy chcą zakupić bilet komunikacji miejskiej.

Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeKażdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeCzytaj dalej

Interia wskazuje, że problemy z nowymi monetami dotyczą głównie starszych automatów, które nie są przystosowane do innego składu pieniędzy. W rezultacie utrudnienia mogą pojawić się w nawet kilkunastu tysiącach urządzeń. Najwięcej zgłoszeń na temat niemożności zapłacenia nowymi monetami napływa z południowych regionów Polski.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
>2. "Kobieta, która potrafi zabić dziecko w łonie, na pewno może patrzeć na jego śmierć". Skandaliczne słowa b. polityk
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Reakcja NBP na wadliwość nowych monet

W związku ze skalą i rangą utrudnień, jakie zrodziły nowe monety, RFM FM postanowiło wystosować zapytanie w ich sprawie do NBP. W odpowiedzi instytucja zdeklarowała chęć pomocy przy ponownym kalibrowaniu maszyn.

Dlaczego NBP zdecydował się na zmianę składu chemicznego bitych monet? Portal dziennikpolski24.pl donosi, że dzięki modyfikacjom produkcja pieniędzy jest znacznie tańsza. Warto bowiem zwrócić uwagę, że koszty wybijania monet niekiedy przewyższają ich wartość nominalną. Dla przykładu za produkcję monety o nominale 1 gr trzeba zapłacić między 3 gr a 5 gr.

Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroKolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroCzytaj dalej

Ubiegłoroczne badanie przeprowadzone przez Wirtualną Polskę wskazuje, że za wycofaniem groszówek z obiegu opowiada się aż 70 proc. Polaków. Najbardziej popularnym argumentem wśród ankietowanych był fakt, że wyprodukowanie takich monet jest znacznie droższe niż ich wartość.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Strajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydenta
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Niefortunny wpis Anny Lewandowskiej. Spadła na nią fala krytyki, trenerka zaczęła się kajać (FOTO)
  7. Gessler wyjawiła sekretny przepis na sałatkę z buraków. W jej rodzinie jest znany od lat
Nowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieNowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News