BiznesINFO.pl
Nowe, problematyczne monety

Pixabay/adam_gorka

Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetami

25 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niedawno do obiegu trafiły nowe monety, których użyteczność jest wątpliwa. Mimo że na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od znanych nam pieniędzy to problemy pojawiają się przy automatach. Okazuje się, że nie wszystkie maszyny rozpoznają nowe monety.

Monety z innego materiału mogą przysporzyć problemów

Nowe monety, choć na pozór identyczne, zdecydowanie różnią się od poprzednich. Od stycznia 2020 r. Mennica Polska wybija monety z zupełnie innego stopu metali niż dotychczas, co rodzi wiele problemów w trakcie wykonywania najprostszych czynności z życia codziennego.

Jak dotąd monety były produkowane z miedzioniklu. Najnowsza strategia Narodowego Banku Polskiego zakłada, że pieniądze są wybijane ze stali, która jest pokryta miedzią i niklem. Ta subtelna różnica przesądziła o użyteczności nowych monet.

Monety bezużyteczne w parkomatach i automatach

- Te monety mechanicznie są identyczne, ale charakterystyka metalu jest zupełnie inna - wyjaśnił w rozmowie z RFM FM Janusz Zawadzki, prezes firmy MBS Computergraphik, produkującej parkomaty.

To właśnie urządzenia do opłacania postoju na parkingach mogą nie przyjąć nowych monet. Wirtualna Polska podaje, że na największe problemy narażeni są kierowcy, którzy chcą zapłacić bilonem o nominałach od 10 gr do 1 zł.

Co więcej, kłopoty z płaceniem mogą pojawić się także przy automatach z jedzeniem czy napojami. Na trudności muszą być także gotowi pasażerowie, którzy chcą zakupić bilet komunikacji miejskiej.

Interia wskazuje, że problemy z nowymi monetami dotyczą głównie starszych automatów, które nie są przystosowane do innego składu pieniędzy. W rezultacie utrudnienia mogą pojawić się w nawet kilkunastu tysiącach urządzeń. Najwięcej zgłoszeń na temat niemożności zapłacenia nowymi monetami napływa z południowych regionów Polski.

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym>2. (https://wtv.pl/pis-271020-mk-bernadeta-krynicka-aborcja ""Kobieta, która potrafi zabić dziecko w łonie, na pewno może patrzeć na jego śmierć". Skandaliczne słowa b. polityk")3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie 

Reakcja NBP na wadliwość nowych monet

W związku ze skalą i rangą utrudnień, jakie zrodziły nowe monety, RFM FM postanowiło wystosować zapytanie w ich sprawie do NBP. W odpowiedzi instytucja zdeklarowała chęć pomocy przy ponownym kalibrowaniu maszyn.

Dlaczego NBP zdecydował się na zmianę składu chemicznego bitych monet? Portal dziennikpolski24.pl donosi, że dzięki modyfikacjom produkcja pieniędzy jest znacznie tańsza. Warto bowiem zwrócić uwagę, że koszty wybijania monet niekiedy przewyższają ich wartość nominalną. Dla przykładu za produkcję monety o nominale 1 gr trzeba zapłacić między 3 gr a 5 gr.

Ubiegłoroczne badanie przeprowadzone przez Wirtualną Polskę wskazuje, że za wycofaniem groszówek z obiegu opowiada się aż 70 proc. Polaków. Najbardziej popularnym argumentem wśród ankietowanych był fakt, że wyprodukowanie takich monet jest znacznie droższe niż ich wartość.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >