NFZ się nie wyrabia. Jest pomysł na refundację wizyt prytwatnych
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Października 2020

Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Jest pomysł, by osoby, które nie dostaną się do lekarza na NFZ, mogły pójść do prywatnego gabinetu. Wizyta miałaby zostać w pełni zrefundowana. Wiceprezes PSL poseł Dariusz Klimczak zdradza szczegóły.

Problemy z NFZ

W czwartkowy poranek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy covidowej autorstwa PiS. Zakłada ona m.in. wyższe wynagrodzenia dla pracowników NFZ kierowanych przez wojewodów do walki z epidemią, przypomina PAP.

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak jest zdania, że "procedowanie nad tym projektem pokazało, że warto jest być konsekwentnym i proponować własne rozwiązania".

— [...] okazuje się, że rząd potrafi na nie zareagować pozytywnie, albo zaproponować jako swoje. Kiedy dzisiaj słyszę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który mówi o potrzebie włączenia prywatnej służby zdrowia do powszechnego leczenia, to już wiem, że pan minister wie, że w którymś kościele dzwonią, ale jeszcze nie wie, w którym, w którym mieście, w której wsi, w którym powiecie — powiedział poseł PSL cytowany przez PAP podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczymKiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczymCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Pogłębienie nierówności w Polsce

Klimczak zaznaczył też, że "zaproponowanie włączenia prywatnej służby zdrowia w wielkich miastach, to pogłębienie nierówności w dostępie do systemu ochrony zdrowia, która istnieje już w Polsce".

— [...] jeżeli pan minister włączy tylko wielkie firmy, w wielkich miastach, to na lodzie zostaną wszyscy ci, którzy mieszkają poza wielką aglomeracją — podkreślał poseł — Dlatego, tak samo, jak i na komisji, tak samo jak i w poprawkach i to, co będziemy kontynuować w Senacie, to postulat naszego klubu, aby każdy, kto nie może dostać się do lekarza na NFZ, mógł pójść do prywatnego systemu ochrony zdrowia i mieć możliwość zrefundowania tego kosztu przez Narodowy Fundusz Zdrowia — informował.

Zdaniem Klimczaka to jedyny sposób, który umożliwi wyrównanie nierówności w korzystaniu z usług ochrony zdrowia i przeniesienie ciężaru z usług świadczonych przez NFZ.

— Podczas komisji zdrowia zaproponowaliśmy taką poprawkę, przedstawiciel rządu stwierdził, że ona po pewnych zmianach jest do przyjęcia. Dzisiaj widzimy to w wypowiedziach ministra zdrowia i będziemy konsekwentnie kontynuować ten temat w Senacie — zadeklarował wiceprezes.

Jarosław Rzepa poseł PSL podkreślał, że Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiło szereg poprawek do projektu ustawy podczas posiedzenia komisji zdrowia.

— Jedna z nich, bardzo istotna, dotyczy strażaków ochotników z Ochotniczych Straży Pożarnych. Mówimy tu, że w momencie, kiedy będą brali oni udział w akcjach covidowych, będą objęci również zabezpieczeniem w postaci 100 proc. wypłaconych środków w momencie, kiedy z różnych względów trafią na kwarantannę — mówił Rzepa.

Kolejnym postulatem zgłoszonym przez PSL, o którym mówił poseł, jest tzw. Premia dla bohatera, która ma należeć się każdemu, kto z narażeniem własnego zdrowia i życia pracuje w trudnych warunkach w służbie zdrowia i życia rodaków.

Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązańLidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązańCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Restauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuRestauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News