BiznesINFO.pl

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Czternasta emerytura nie dla każdego emeryta

Chude lata dla emerytów odchodzą w niepamięć. Co prawda wysokość świadczeń wciąż pozostawia wiele do życzenia, ale seniorzy mogą w przyszłym roku liczyć na całkiem wysokie dodatki, które podreperują ich domowy budżet. 

Zacznie się już wiosną, kiedy to po raz drugi zostanie wypłacona trzynasta emerytura. Trzynastka wyniesie prawdopodobnie 1250 zł brutto i trafi do każdego emeryta. Wysokość świadczenia jest równa temu, ile w danym roku wynosi emerytura minimalna (przyznawana po 20 latach pracy w przypadku kobiet i 25 latach w przypadku mężczyzn). 

Trzynastki w prawdopodobnej wysokości 1250 zł brutto seniorzy mogą spodziewać się w okolicach świąt Wielkanocnych, natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia otrzymają jeszcze jeden prezent.

Będzie nim przyjęta na początku tego roku przez rząd czternasta emerytura, która ma zostać po raz pierwszy wypłacona pod koniec przyszłego roku. Jaka będzie wysokość świadczenia? Podobna jak “trzynastki”, tyle, że w odróżnieniu od przyznanego wiosą świadczenia, nie będzie przysługiwała wszystkim. 

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności 2. Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu? 3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty  

Kto nie dostanie czternastej emerytury?

Na czternastkę będą mogli bowiem liczyć jedynie seniorzy, których świadczenie nie przekracza progu 120 proc. średniej emerytury. Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. 

Czy to oznacza, że pozostali nie otrzymają dodatku? Nie do końca. Obowiązywać ma bowiem mechanizm “złotówka za złotówkę”. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś dostaje świadczenie w wysokości 3000 zł brutto i tym samym o 100 zł przekracza próg, wówczas otrzyma czternastą emeryturę pomniejszoną o 100 zł, czyli ok. 1150 zł. 

Z wyliczeń przedstawionych przez Money.pl wynika, że na czternastą emeryturę nie załapią się emeryci otrzymujący świadczenie na poziomie ok. 4300 zł. 

Emeryci, którym przysługiwać będzie zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura otrzymają w przyszłym roku spory zastrzyk gotówki, bo w sumie 2500 zł brutto, czyli niewiele mniej niż wysokość obecnej płacy minimalnej. Dla budżetu państwa, jak wynika z szacunków portalu będzie to wydatek rzędu 20 mld zł. 

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]