BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura nie będzie przysługiwała wszystkim emerytom

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym

25 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Przyszły rok zapowiada się całkiem obiecująco dla emerytów. Wiosną po raz drugi otrzymają tzw. trzynastkę, zaś na koniec 2021 r. planowana jest wypłata tzw. czternastej emerytury. Niestety drugie świadczenie nie zostanie wypłacone wszystkim w pełnej wysok

Czternasta emerytura nie dla każdego emeryta

Chude lata dla emerytów odchodzą w niepamięć. Co prawda wysokość świadczeń wciąż pozostawia wiele do życzenia, ale seniorzy mogą w przyszłym roku liczyć na całkiem wysokie dodatki, które podreperują ich domowy budżet. 

Zacznie się już wiosną, kiedy to po raz drugi zostanie wypłacona trzynasta emerytura. Trzynastka wyniesie prawdopodobnie 1250 zł brutto i trafi do każdego emeryta. Wysokość świadczenia jest równa temu, ile w danym roku wynosi emerytura minimalna (przyznawana po 20 latach pracy w przypadku kobiet i 25 latach w przypadku mężczyzn). 

Trzynastki w prawdopodobnej wysokości 1250 zł brutto seniorzy mogą spodziewać się w okolicach świąt Wielkanocnych, natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia otrzymają jeszcze jeden prezent.

Będzie nim przyjęta na początku tego roku przez rząd czternasta emerytura, która ma zostać po raz pierwszy wypłacona pod koniec przyszłego roku. Jaka będzie wysokość świadczenia? Podobna jak “trzynastki”, tyle, że w odróżnieniu od przyznanego wiosą świadczenia, nie będzie przysługiwała wszystkim. 

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności2. Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu?3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty 

Kto nie dostanie czternastej emerytury?

Na czternastkę będą mogli bowiem liczyć jedynie seniorzy, których świadczenie nie przekracza progu 120 proc. średniej emerytury. Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. 

Czy to oznacza, że pozostali nie otrzymają dodatku? Nie do końca. Obowiązywać ma bowiem mechanizm “złotówka za złotówkę”. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś dostaje świadczenie w wysokości 3000 zł brutto i tym samym o 100 zł przekracza próg, wówczas otrzyma czternastą emeryturę pomniejszoną o 100 zł, czyli ok. 1150 zł. 

Z wyliczeń przedstawionych przez Money.pl wynika, że na czternastą emeryturę nie załapią się emeryci otrzymujący świadczenie na poziomie ok. 4300 zł. 

Emeryci, którym przysługiwać będzie zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura otrzymają w przyszłym roku spory zastrzyk gotówki, bo w sumie 2500 zł brutto, czyli niewiele mniej niż wysokość obecnej płacy minimalnej. Dla budżetu państwa, jak wynika z szacunków portalu będzie to wydatek rzędu 20 mld zł. 

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >