Każda kradzież trafi do rejestru wykroczeń. Bez wyjątku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Listopada 2019

Drobna kradzież i trafisz do rejestru. Właśnie weszły w życie surowe przepisy

Kradzież, nawet drobna, nikomu już nie ujdzie na sucho. Od 1 listopada działa rejestr wykroczeń. Do rejestru trafi każda osoba, która dokona kradzieży, niezależnie od wartości skradzionej rzeczy - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Kradzież trafi do rejestru

Kradzież będzie trafiać do rejestru wykroczeń. Każda, bez wyjątku. “Gazeta Wyborcza” podaje, że w Polsce drobna kradzież jest na porządku dziennym, dla złodziei to raj. Ma to związek z obowiązującym prawem. Według nowelizacji kodeksu wykroczeń, która obowiązuje od listopada 2018 roku, tylko kradzież przedmiotów o wartości powyżej 500 zł jest traktowana jako przestępstwo, czyli grozi za nią kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Ceny prądu wzrosną niebawem. Oprócz podwyżki jest jeszcze przykra niespodziankaCeny prądu wzrosną niebawem. Oprócz podwyżki jest jeszcze przykra niespodziankaCzytaj dalej

Miało być łatwiej, a jest trudniej

Kradzież rzeczy o wartości niższej niż ta kwota jest kwalifikowana jako wykroczenie, za co grozi tylko grzywna. Jak pisze gazeta, w efekcie złodzieje odwiedzają sklepy częściej, ale kradną mniej. Zmiana przepisów miała poprawić karanie złodziei. Od 2013 roku kwota graniczna dla wykroczenia i przestępstwa wynosi 25 proc. minimalnej płacy. Jeśli zostałaby utrzymana, to dzisiaj jako przestępstwo traktowana byłaby kradzież rzeczy o wartości powyżej 560 zł (kwota rosłaby wraz ze średnią krajową). Czyli złodziei byłoby jeszcze trudniej ukarać za kradzież.

Po roku rejestr zaczyna działać

W zeszłym roku została uchwalona nowelizacja kodeksu karnego, według której miał powstać rejestr wykroczeń. Po roku od nowelizacji, wraz z początkiem listopada rejestr złodziei zaczął działać. Z rejestru będą mogły korzystać wszystkie służby policyjne. Według uchwalonej w zeszłym roku nowelizacji kodeksu karnego dane będą widniały w rejestrze przez trzy lata od wprowadzenia wpisu albo i dłużej, jeśli w tym czasie złodziej znowu popełni wykroczenie. Oczywiście dane mogą zostać wcześniej usunięte, np. w wyniku uniewinnienia bądź umorzenia sprawy.

Handlowcy mogą się cieszyć, gdyż rejestr wykroczeń sprawi, że prościej i efektywniej będzie można ukarać drobną kradzież. Wszystkie wykroczenia, jakie znajdą się w rejestrze będą sumowane. “To oznacza, że jeśli złodziej dokona trzech kradzieży na kwotę około 200 zł, nie uniknie kary. Będzie odpowiadał jak za przestępstwo, a nie wykroczenie” - podaje “GW”.

Złagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciZłagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciCzytaj dalej

Coraz mniej kradzieży

Gazeta pisze, powołując się na policyjne dane, że liczba kradzieży w Polsce spada z każdym rokiem. W 2017 roku odnotowano 111,2 tys. przypadków kradzieży, w zeszłym roku - 103 218. Jest to spadek o 7,3 proc. Natomiast jeszcze bardziej spadły liczby w kategorii: rozboj, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze. W 2017 roku odnotowano 8,1 tys. przestępstw, z kolei w 2018 roku ich liczba wyniosła 6,8 tys., co daje o 16,1 proc. mniej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Joanna Krupa urodziła. Znamy płeć i imię dziecka
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News