Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kosmiczne ceny garaży. Luksus, na który pozwoli sobie niewielu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.10.2023 15:09

Kosmiczne ceny garaży. Luksus, na który pozwoli sobie niewielu

Garaże w Warszawie
Panek/Wikimedia Commons

Sytuacja z garażami w Polsce pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ofert sprzedaży jest co prawda więcej, jednak ceny są zdecydowanie wyższe niż na początku zeszłego roku. Wszystko przez to, że liczba dostępnych garaży nie rośnie tak szybko, jak liczba samochodów pojawiających się na ulicach polskich miast.

Garażowa sytuacja

Dobrą wiadomością w obecnej sytuacji jest fakt, że liczba ofert sprzedaży garaży w styczniu 2023 roku była wyższa o 200 proc. w stosunku do stycznia 2022 roku. Wynika tak z cytowanego przez serwis biznes.interia.pl raportu przygotowanego przez Otodom.

W górę poszła również liczba ofert wynajmu. W raporcie wskazano, że w samej Warszawie aż 147 garaży oczekiwało na nowych najemców. Jest to o tyle ciekawe, że w stolicy wynajem garażu wygląda na łatwiejszy od zakupu.

Przywilej dla ludzi z pieniędzmi

O ile sama liczba ofert wynajmu i sprzedaży może napawać optymizmem, tak ich szczegóły już wesołe nie są. Serwis biznes.interia.pl podaje bowiem za raportem, że w przypadku wynajmu garażu w stolicy trzeba przygotować się na wydatek ok. 1000 zł miesięcznie. Podobnie jest w Sopocie, zaś w Krakowie o 50 proc. taniej.

Niewiele lepiej prezentują się ceny w ofertach sprzedaży. W Warszawie za zakup garażu na Saskiej Kępie według portalu biznes.interia.pl trzeba zapłacić aż 180 tys. zł. W przypadku miejsca w podziemnym garażu w Śródmieściu jest to już 120 tys. zł. Sytuacja podobnie prezentuje się w innych miastach Polski - ceny krążą w okolicach 100 tys. zł, co czyni garaż wręcz przywilejem dla bogatych.

Infastruktura nie nadąża

Co stoi za tak złą sytuacją parkingową? Z danych Komisji Europejskiej cytowanych przez portal biznes.interia.pl wynika, że polski wskaźnik samochodów osobowych na 1000 mieszkańców jest trzeci w Unii - wynosi bowiem 664, a dla poszczególnych miast jest jeszcze wyższy. Wniosek jest jeden - infrastruktura parkingowa zwyczajnie nie nadąża za rosnącą liczbą aut w miastach.

Tu z kolei pojawiają się kolejne problemy. Serwis biznes.interia.pl wskazuje bowiem, że przestrzeń w miastach coraz bardziej się zmniejsza. Z kolei samo wybudowanie garaży nie jest takie tanie - jeżeli za budowę jednego miejsca parkingowego trzeba średnio zapłacić 70 tys. zł, to cena za wybudowanie 100 miejsc na parkingu piętrowym może sięgnąć kilku milionów złotych.

Innym czynnikiem jest z kolei przepis wprowadzony w ramach Lex Deweloper. Portal biznes.interia.pl przypomina, że na każde mieszkanie przypada 1,5 miejsca parkingowego (lub 1 miejsce, jeżeli mieszkanie jest w śródmieściu). To z kolei, zdaniem deweloperów cytowanych przez serwis Interii, skończy się podwyżką cen nieruchomości.