Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kontrolerzy zapukają do drzwi tysięcy Polaków. Nie otworzysz, dostaniesz karę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.01.2024 19:26

Kontrolerzy zapukają do drzwi tysięcy Polaków. Nie otworzysz, dostaniesz karę

Pukanie do drzwi
Iberion

Wielu Polaków musi przygotować się na kontrole w ich miejscach zamieszkania. Chodzi dokładnie o właścicieli domków jednorodzinnych, których już niebawem mogą odwiedzić kontrolerzy. Okazuje się, że będą sprawdzać, czy jesteśmy w posiadaniu kluczowego dokumentu. Przedstawiamy szczegóły. 

Kontrolerzy już niebawem mogą zapukać do drzwi wielu Polaków

Okazuje się, że mieszkańcy domków jednorodzinnych w najbliższym czasie mogą spodziewać się, że kontrolerzy zapukają do ich drzwi. Wszystko to związane jest z przepisami, które zakładają, że wszystkie budynki postawione po 2009 roku powinny posiadać pewien ważny dokument. Te same przepisy przewidują także kontrole ogrzewania w nieruchomościach. Ich częstotliwość będzie zależała od tego, jakie posiadamy źródło ciepła. 

Zobacz także: Banki masowo sprawdzają Polaków. Wiemy, co się dzieje

Seniorów już niedługo nie będzie na to stać. Szykują się potężne podwyżki

Wiadomo, co będą sprawdzać podczas kontroli

Częstotliwość wizyt kontrolerów zależy przede wszystkim od tego, jakie źródło ciepła posiadamy. Chodzi dokładnie o moc kotła oraz paliwo, którym jest opalany. Takie kontrole mogą się odbywać się raz na 2, 3, 4 lub 5 lat. 

Bardzo ważne jest również posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego. To dokument, który wymagany jest od wszystkich właścicieli nieruchomości mieszkalnych, które zostały wystawione na sprzedaż i wynajem, ale także tych wybudowanych po 2009 roku.

Kluczowy jest jeden dokument, musisz go posiadać

Czym jest wyżej wspomniane świadectwo energetyczne? W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wystawienie tego dokumentu niestety nie jest darmowe. Jego cena przeważnie waha się w granicach 500 - 800 złotych. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.