Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorów już niedługo nie będzie na to stać. Szykują się potężne podwyżki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.01.2024 09:12

Seniorów już niedługo nie będzie na to stać. Szykują się potężne podwyżki

Seniorzy
Pixabay/pasja1000

Szalejąca inflacja uderzyła we wszystkich Polaków, a szczególnie dotkniętą przez podwyżki grupą są seniorzy. Rosnące koszty życia mocno dały im się we znaki, a teraz okazało się, że ceny kolejnych usług mogą pójść w górę. Już niedługo wielu z nich nawet nie będzie stać na wyjazd do sanatorium.

Polacy mogą się spodziewać kolejnych podwyżek. Ceny sanatorium wzrosną

Wyjazd do sanatorium wiąże się z niemałymi kosztami. Nawet jeśli to Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za zabiegi lecznicze, to pacjent i tak musi zapewnić sobie zakwaterowanie, a także inne dodatkowo płatne udogodnienia. Stawki są ustalane przez Ministerstwo Zdrowia i są różne w zależności od standardu pokoju. Jeden turnus przeważnie trwa 21 dni i wówczas jest to koszt od 222,60 złotych do 684,60 złotych. Jak się okazuje, już niedługo kwoty te mogą znacząco wzrosnąć.  

Zobacz także: Niewiele osób wie o tym dodatkowym urlopie. Trzeba spełnić tylko jeden kluczowy warunek

"Nowy" podatek dla emerytów? Część z nich nie płaciła go nigdy wcześniej

Ile kosztuje sanatorium? Cena za pobyt w sanatorium niedługo może znacząco pójść w górę

Najczęściej na turnusy do sanatoriów wybierają się seniorzy, dla których aktualne ceny i tak są już dość wysokie. W pełni sezonu, czyli wiosną i latem, jednoosobowy pokój wraz z pełnym węzłem sanitarnym może kosztować aż 900 złotych za pobyt.

Ministerstwo Zdrowia zgodnie z przepisami, musi podnieść stawkę o inflację, jeśli jest ona wyższa niż 5 procent. W ubiegłym roku wskaźnik ten był na poziomie 11,4 proc., a w tym roku może być podobnie. Jak zauważa “Fakt”, rok temu ceny w uzdrowiskach zostały zamrożone. Może to poskutkować tym, że niebawem ceny wzrosną nawet o 25,8 proc. Dziennik wyliczył, że wówczas cena za pobyt może być na poziomie 1000 złotych. 

Ceny za sanatorium. Seniorów nie będzie już stać na wyjazd do sanatorium?

Warto wspomnieć, że opłata za pobyt nie jest jedyną, którą trzeba uiścić podczas turnusu. Trzeba zapewnić sobie na własną rękę transport do uzdrowiska, a także zapłacić za dodatkowe udogodnienia. Przykładowo, telewizor w pokoju kosztuje pacjenta od 80 zł do 110 zł, czajnik - od 30 zł do 40 zł, wymiana ręczników - 5-10 zł za sztukę oraz opłata uzdrowiskowa w wysokości 124 zł.

Dziennik “Fakt” postanowił skierować do resortu zdrowia pytanie dotyczące podwyżek dla kuracjuszy. Wielu seniorów ma bowiem obawy, że po podwyżkach będą musieli rezygnować z pobytów w sanatoriach, które pomagają im w odzyskaniu sprawności.

Obecnie nie podjęto jeszcze wiążących decyzji w sprawie zmian stawek dopłat dla pacjentów za pobyt w sanatorium w ramach skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - przekazało biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na zapytanie “Faktu”.

Źródło: Fakt