Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dodatkowy urlop. Trzeba spełnić kluczowy warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.01.2024 08:26

Dodatkowy urlop. Trzeba spełnić kluczowy warunek

Praca przy laptopie
Pixabay/StartupStockPhotos

Wiadomość o możliwości wykorzystania dodatkowego urlopu z pewnością ucieszy każdego pracownika. Okazuje się, że wielu z nich nie ma pojęcia o tym, że takie dni wolne się należą. Wiadomo, kto konkretnie może skorzystać z tego przywileju i jaki kluczowy warunek trzeba spełniać.

Wiele osób nie ma pojęcia o tym urlopie

Pracownicy mogą skorzystać z urlopu wypoczynkowego czy też na przykład z niedawno wprowadzonego urlopu z powodu siły wyższej. Niewiele osób ma świadomość tego, że przysługują im także dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy. Został on wprowadzony do Kodeksu pracy po to, by zminimalizować szkody w przypadku utraty zatrudnienia. Konieczne będzie jednak spełnienie kluczowego warunku.

Zobacz także: Dodatkowe 400 złotych na dziecko od ZUS. Wiadomo, komu przysługuje świadczenie

"Nowy" podatek dla emerytów? Część z nich nie płaciła go nigdy wcześniej

Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Należy pamiętać, że z dodatkowego urlopu na poszukiwanie pracy może skorzystać tylko i wyłącznie pracownik, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Jeśli więc zrezygnujemy sami, to nie będzie przysługiwało nam wolne.

Urlop można wykorzystać w trakcie okresu wypowiedzenia. Jeśli chodzi o wynagrodzenie za te dni, to funkcjonuje to tak, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, więc pracownik otrzyma należną pensję w regularnej wysokości.

Ile dni wolnych przysługuje w ramach tego urlopu?

W głowach wielu osób pewnie pojawiło się pytanie dotyczące tego, ile dni przysługuje w ramach takiego urlopu. Należy podkreślić, że wszystko zależy od długości okresu wypowiedzenia. W przypadku, gdy jest on dwutygodniowy i jednomiesięczny - urlop przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych. Jeśli natomiast wypowiedzenie jest trzymiesięczne lub firma ogłosiła upadłość czy likwidację, to pracownikowi należą się wolne 3 dni robocze .

Tagi: urlop