Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Banki masowo sprawdzają Polaków. Wiemy, co się dzieje
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.01.2024 17:22

Banki masowo sprawdzają Polaków. Wiemy, co się dzieje

Laptop, karta płatnicza
Pixabay/rupixen

Oficjalne dane przekazane przez BIG InfoMonitor jasno wskazują, że banki zaczęły znacznie częściej sprawdzać swoich klientów . Okazuje się, że pod lupę wzięto o niemal milion osób więcej, a niektórych prześwietlono nawet kilkukrotnie. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły. 

Rośnie liczba zadłużonych Polaków

Z danych przedstawionych przez BIG InfoMonitor wynika, że w Polsce jest aż około 2,1 mln płatników, którzy mają niespłacone zobowiązania w postaci alimentów, rachunków telekomunikacyjnych, kosztów sądowych, czynszów czy też rat pożyczek. W związku z tym, zwiększyła się także liczba kontroli klientów, którą przeprowadzają banki. Jak się okazuje, wzrost ten jest naprawdę ogromny.

Zobacz także: W Dino właśnie się zaczęło. Kompletne szaleństwo, do sklepów ustawią się długie kolejki

Seniorów już niedługo nie będzie na to stać. Szykują się potężne podwyżki

Banki biorą pod lupę swoich klientów

Jak się okazuje, w ubiegłym roku banki i przedsiębiorcy sprawdzili w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor co czwartego dorosłego Polaka. Liczba ta dokładnie wynosi 8,1 mln osób, czyli 26 procent. Co więcej, niektórzy z nich zostali nawet zweryfikowani kilkukrotnie. Dotyczyło to wszystkich, niezależnie od wieku i płci, chociaż sprawdzono najwięcej osób w wieku do 30 roku życia. Najmniejszą grupą wziętą pod lupę były osoby powyżej 70 roku życia. 

W Polsce jest coraz więcej niesolidnych płatników

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że w Polsce coraz więcej osób nie spłaca swoich zobowiązań finansowych i aż 1,8 mln ze sprawdzonych osób okazało się być dłużnikami. Jak się okazuje, mniej więcej co piąta osoba chciała zaciągać kolejne zobowiązania, mimo że nie uregulowała jeszcze poprzednich. 

Taka informacja to spore ograniczenie ryzyka strat dla obsługujących je firm, ale dla dłużnika sygnał, że coś z tą sytuacją należy zrobić - przekazał prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak.