BiznesINFO.pl > Praca > Kontrola pracy zdalnej. Szef sprawdzi przez czat, czy jesteś trzeźwy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.04.2023 10:32

Kontrola pracy zdalnej. Szef sprawdzi przez czat, czy jesteś trzeźwy

praca zdalna
Domena publiczna

7 kwietnia 2023 roku wchodzi nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zasady pracy zdalnej. Pracodawcy będą mieli prawo do kontroli pracy zdalnej w porozumieniu z pracownikiem. 

Kontrola pracownika zdalnego

“Dziennik Gazeta Prawna” spytał minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg o kwestie związane z kontrolą pracowników zdalnych. 

Zgodnie z przepisami pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika. 

Zdalna kontrola

 Minister Marlena Maląg wyjaśniła, że będzie kontrola musiała się  z poszanowaniem prawa pracownika do prywatności. 

"W praktyce więc taka kontrola będzie się odbywać przede wszystkim zdalnie – np. przez telefon, pocztę elektroniczną czy chat "powiedziała minister Marlena Maląg. -Będzie mogła być prowadzona także bezpośrednio w miejscu wykonywania takiej pracy, jednak w takim przypadku będzie konieczne uprzednie porozumienie się z pracownikiem. Pracodawca będzie również musiał dostosować sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju.

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej

Od 7 kwietnia 2023 roku będzie obowiązywać nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zasady pracy zdalnej. Zmiany będą dotyczyć możliwości zlecenia pracy zdalnej, jej kontroli.

Ponadto pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiedni sprzęt, umożliwić jego konserwację i naprawę lub pokryć koszty z tym związane oraz zużycie energii elektrycznej/usługi komunikacyjne niezbędne do pracy w domu, w ustawie jednak nie określono, w jaki sposób ma to nastąpić, decyzję w tej sprawie podejmie zatem pracodawca