Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kilka milionów Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Kara za niedopełnienie obowiązku jest dotkliwa
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 03.01.2023 09:03

Kilka milionów Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Kara za niedopełnienie obowiązku jest dotkliwa

dowód osobisty-biznesinfo
Biznesinfo

W tym roku ważność traci ponad 2,1 mln dowodów osobistych. Dokumenty będą musieli wymienić obywatele urodzeni m.in. w 1995 roku — w 2013 roku ukończyli oni 18 lat i odebrali wówczas dokumenty tożsamości. Teraz minie graniczne 10 lat ich ważności. Lepiej nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę, gdyż za brak ważnego dowodu osobistego grozi kara finansowa w wys. do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach grzywna okazuje się niewystarczająca.

Miliony Polaków muszą udać się urzędów

Resort cyfryzacji przekazał portalowi Business Insider, że w tym roku 2 mln 120 tys. 500 dowodów osobistych straci ważność. Oznacza to, że 1 na 19 Polaków będzie musiał udać się do urzędu najbliższego miejscu zamieszkania i tam na czas dopełnić formalności.

Nowy obowiązek spadnie zwłaszcza na osoby urodzone w 1995 roku. 18 lat później obowiązkowo odbierały one swoje dokumenty tożsamości. Jeśli do tej pory nie wyrabiały nowych np. z powodu zmiany danych, to w tym roku minie 10 lat, po których ich dowody tracą ważność.

Należy pamiętać, że wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości należy złożyć nie później niż na 30 dni przed upływem jego ważności. Usługa jest bezpłatna. Po odbiór trzeba zgłosić się osobiście i zabrać poprzedni dowód, a jeśli jest to niemożliwe, należy powiadomić o tym urząd i upoważnić do odbioru inną osobę.

Zapomnisz, to zapłacisz

Nieważny dowód osobisty nie pozwoli nam potwierdzić tożsamości w banku, przekroczyć granicy i załatwić wielu innych spraw. Za posługiwanie się takim dokumentem można otrzymać grzywnę w wys. maksymalnie 5 tys. zł (wysokość zależy od decyzji sądu). 

Natomiast jeśli ktoś uchyla się od obowiązku wyrobienia nowego dowodu, grozi mu kara ograniczenia wolności. 

Przypomnijmy, że rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi posługiwanie się aplikacją mObywatel w każdej sytuacji, w której do tej pory wymagane było okazanie dowodu osobistego. Jednak nie oznacza to, że wersja elektroniczna zastąpi tradycyjną — wciąż konieczna będzie wymiana dowodu, gdy straci on ważność lub gdy się go zgubi.