Kierowco, nie rób tego z klimatyzacją. Inaczej zapłacisz surową karę

Lato wiąże się z wysokimi temperaturami, z którymi muszą sobie poradzić kierowcy. Wielu z nich właśnie zabiera się za przegląd i sprawdzenie funkcjonalności klimatyzacji, która ma im pomóc przetrwać godziny spędzone w samochodzie. Okazuje się, że nie wszystkie czynności są w pełni legalne. Za to kierowcom grożą surowe kary, warto o tym wiedzieć.
Kierowcy w Polsce muszą uważać na wiele rzeczy
W Polsce w 2024 roku odnotowano znaczący wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów. W ciągu poprzednich dwunastu miesięcy zarejestrowano ponad 551,5 tys. nowych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 16 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, z kolei liczba przerejestrowań aut krajowych wyniosła 1 301 395, co oznacza wzrost o 31 proc. w porównaniu do roku 2023.

Łącznie według danych CBOS około 65 proc. polskiej populacji ma uprawnienia do kierowania pojazdami, co oznacza, że prawo jazdy jest bardzo powszechne — a szczególnie wśród mężczyzn. Mimo tak wyraźnej tendencji do prowadzenia pojazdów wielu Polaków wciąż nie pamięta o istotnych regulacjach prawnych, do których należy się stosować. Za te czynności grożą surowe kary, warto pamiętać przede wszystkim o:
- przepisach drogowych — wśród najczęściej łamanych wymienia się przekraczanie dozwolonej prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz korzystanie z telefonu podczas jazdy,
- dokumentach i obowiązkach — choć nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC, warto posiadać dowód osobisty,
- odpowiednim wyposażeniu pojazdu — brak gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego może skutkować mandatem,
- przestrzeganiu innych przepisów — na przykład ograniczeń w związku z okresem próbnym.
Jest jeszcze jedna istotna rzecz, którą robią kierowcy, a za którą mogą dostać surową karę. To szczególnie powszechne latem, lepiej o tym wiedzieć.


Latem kierowcy mają dodatkowe problemy
Latem samochód wymaga nieco innej obsługi niż wiosną, jesienią czy zimą, ponieważ wysokie temperatury, intensywne słońce i częstsze podróże wpływają na jego działanie oraz komfort jazdy. Wśród najistotniejszych rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę, znajdzie się choćby akumulator — okazuje się bowiem, że może zawieść nie tylko przy niskich temperaturach, ale również tych wysokich.
Letnia pogoda wpływa również na wyższe ciśnienie w oponach, co powinno być regularnie sprawdzane. Przegrzane opony mogą się szybciej zużywać, a nawet eksplodować przy dużej prędkości. Przy tym warto wspomnieć o zmianie opon na letnie.

Lato to również moment, w którym powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość płynów eksploatacyjnych i dokonać ważnych czynności. Tyczy się to przede wszystkim:
- płynu chłodniczego,
- oleju silnikowego,
- płynu do spryskiwaczy.
Warto zastanowić się również nad dodatkową ochroną samochodu przed słońcem. Posłużyć do tego mogą osłony chroniące deskę rozdzielczą i tapicerkę, przyciemniane szyby lub rolety, a także kosmetyki samochodowe z filtrami UV, które zabezpieczą plastiki.
W miesiącach letnich często korzysta się również z klimatyzacji, która potrafi podnieść komfort jazdy nawet przy rekordowo wysokich temperaturach. Warto pamiętać, aby nie włączać jej “na maksa” tuż po wejściu do samochodu, aby nie obciążać sprężarki klimatyzacji. Nieprzyjemny zapach może świadczyć o grzybach lub bakteriach w układzie wentylacyjnym.
W tym kontekście warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, o której często zapominają kierowcy. Za zrobienie tego z klimatyzacją grożą surowe kary.
Zobacz: Tyle Niemcy wkładają do koperty na wesele. W Polsce krzywo by się patrzyli
Za to kierowcom grożą surowe kary
W obliczu coraz częstszych i bardziej uciążliwych upałów, wielu kierowców decyduje się na sprawdzenie i ewentualną naprawę klimatyzacji w swoich samochodach. Choć chęć szybkiego i taniego rozwiązania problemu jest zrozumiała, coraz więcej osób sięga po metody “domowe”, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku — zarówno dla auta, jak i dla portfela.
Zgodnie z przepisami dotyczącymi tzw. F-gazów (fluorowanych gazów cieplarnianych), zakup czynnika chłodniczego do klimatyzacji samochodowej możliwy jest wyłącznie dla osób posiadających odpowiedni certyfikat. Chodzi tu o substancje takie jak R134a czy R1234yf, które są regulowane na poziomie unijnym ze względu na ich wpływ na środowisko.
Sprzedaż lub zakup takiego czynnika bez wymaganych uprawnień to wykroczenie — i to kosztowne. Surowe kary zaczynają się od 3000 złotych, a odpowiedzialność ponosi zarówno sprzedawca, jak i kupujący. Co ważne, sklepy internetowe rejestrują dane klientów, co ułatwia organom ścigania identyfikację osób łamiących przepisy.
Choć na rynku dostępne są zestawy do samodzielnego uzupełniania czynnika chłodniczego, ich użycie może przynieść więcej szkody niż pożytku:
- brak diagnostyki — bez odpowiedniego sprzętu nie sprawdzisz szczelności układu, a nieszczelność może spowodować ubytek czynnika i uszkodzenie kompresora,
- ryzyko przedawkowania — zbyt duża ilość czynnika chłodniczego może doprowadzić do awarii całej klimatyzacji,
- zagrożenie dla środowiska — niekontrolowany wyciek F-gazów przyczynia się do globalnego ocieplenia,
- utrata gwarancji — samodzielne grzebanie przy klimatyzacji może skutkować unieważnieniem gwarancji producenta.
To dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie układu klimatyzacji profesjonalnemu serwisowi. Tylko certyfikowani mechanicy dysponują odpowiednim sprzętem do diagnostyki i napełniania klimatyzacji, używają certyfikowanego czynnika chłodniczego oraz gwarantują zgodność z obowiązującymi przepisami.





































