Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy przejść na emeryturę? Są dwa najkorzystniejsze terminy, można sporo zyskać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.01.2024 20:37

Kiedy przejść na emeryturę? Są dwa najkorzystniejsze terminy, można sporo zyskać

Seniorzy w parku
Obraz Alexander Kliem z Pixabay

Wiele osób zbliżających się do momentu przejścia na emeryturę zastanawia się, który moment na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia jest najlepszy. Okazuje się jednak, że najkorzystniejszy termin jest już bardzo blisko.

Emerytura w 2024 roku

2024 rok pod względem emerytur może być dość przełomowym. Jak podaje serwis onet.pl, w tym roku ze świadczenia może zacząć korzystać ok. 300 tys. Polaków. Swoje dołożą również obietnice wyborcze.

W ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu koalicyjnego, ma wejść w życie ustawa wprowadzająca drugą waloryzację emerytur. Miałaby ona miejsce we wrześniu, gdyby inflacja w I półroczu przekraczała poziom 5 proc. Bez zmian mają również pozostać wypłaty trzynastek i czternastek.

Nawet 1588 zł. Dodatkowe świadczenie można dostać w szczególnym przypadku

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę?

Przejście na świadczenie emerytalne nie następuje jednak automatycznie. Dana osoba, która postanowiła zakończyć swoją działalność zawodową, musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek.

Paradoksalnie jednak, spory wpływ na wysokość świadczenia ma właśnie moment złożenia wniosku. Sam ZUS namawia emerytów, aby nie czynili tego od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego (dla pań jest to 60 lat, dla panów natomiast 65 lat), tylko pracowali nieco dłużej, aby zwiększyć wysokość comiesięcznej wypłaty świadczenia.

Analitycy wskazują najlepszy termin przejścia na emeryturę

Jeżeli jednak dana osoba jest już zdecydowana na złożenie wniosku o przejście na emeryturę, to warto spojrzeć w kalendarz. 

Analitycy wskazali bowiem jeden konkretny termin, który jest najkorzystniejszy dla emerytów pod względem momentu przejścia na świadczenie.

Osoby z odpowiednio wypełnionym wnioskiem powinny skierować się do ZUS na przełomie stycznia i lutego. Dzięki temu będą mogły skorzystać z waloryzacji marcowej, 13. oraz 14. emerytury, a także skorzystają z  powiększenia składek przez waloryzację roczną za 2022 i waloryzacje kwartalne z trzech pierwszych kwartałów 2023 roku.

źródło: onet.pl