Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Każdy Polak miał to w swojej kuchni. Po 80 latach słynna firma upada
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.04.2024 13:15

Każdy Polak miał to w swojej kuchni. Po 80 latach słynna firma upada

kuchnia
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wszyscy Polacy w latach 90. mieli w swojej kuchni szklanki tej firmy. Okazuje się, że słynna marka kończy swoją działalność po niemal 80 latach. Choć całkiem niedawno koncern otrzymał pomoc finansową, to finalnie przegrał z konkurencją i wymogami UE.

Kultowe szklanki, które były w kuchni każdego Polaka

Legendarne szklanki z przydymionego szkła firmy Duralex zrobiły furorę w polskich domach. W latach 90. można było je znaleźć w niemal każdej kuchni, a mnóstwo osób posiada je do dzisiaj. Marka produkowała również patery, talerze czy kieliszki.

Niestety, Duralex zakończył swoją działalność po prawie 80 latach. Aktualnie naczynia kultowej firmy możemy kupić na aukcjach internetowych, a dziennik “Fakt” postanowił sprawdzić, ile trzeba za nie zapłacić. 

Prognozy waloryzacji rent i emerytur na 2025 r. Są szczegółowe wyliczenia

Upadek kultowej firmy po prawie 80 latach

Firma wpadła w kłopoty już w 2022 roku, kiedy to wstrzymano produkcję na kilka miesięcy. Taka decyzja była spowodowana zbyt wysokimi kosztami energii elektrycznej. Koncern otrzymał nawet wsparcie finansowe od francuskiego rządu w postaci pożyczki na poziomie 15 mln euro.

Ostatecznie Duralex nie poradził sobie z trudną sytuacją finansową, a przyczyniły się do tego chińska konkurencja i unijne przepisy w kwestii środowiska, takie jak opłaty za emisję dwutlenku węgla. Jak przekazał portal wnp.pl, francuski producent został postawiony w stan upadłości. 

Tyle kosztują teraz używane naczynia słynnej marki

Legendarne produkty marki Duralex można wciąż kupić na aukcjach internetowych. Dziennik “Fakt” postanowił wziąć pod lupę ogłoszenia i sprawdzić, ile kosztują naczynia. Jedno z nich oferuje sześć szklanek w kolorze bursztynowym w cenie 60 złotych. Należy uwzględnić również koszt wysyłki.

Mieszkaniec Katowic sprzedaje sześć szklanek z mlecznikiem i cukiernicą za 40 zł. Za wysoki dzbanek ze szklankami trzeba zapłacić 120 złotych, a zestaw 68 naczyń, takich jak talerze, miski czy półmiski to koszt rzędu 200 złotych. 

Zobacz także: W Pepco już się zaczęło, 2 sztuki za jedynie 10 zł. Klienci będą szturmować sklepy