Kapsuła ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim przeleci nad Polską. O tej godzinie spójrz w niebo

Sławosz Uznański-Wiśniewski — drugi w historii po Mirosławie Hermaszewskim Polak w kosmosie, zakończył udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Już niedługo astronauta ponownie postawi stopę na planecie Ziemia — tego wieczoru będzie można zobaczyć kapsułę Dragon z nim na pokładzie, która przeleci nad terytorium Polski. To ostatnia szansa, by móc dostrzec Polaka znajdującego się w przestrzeni kosmicznej. Kiedy najlepiej rozpocząć obserwację?
Polak w kosmosie, Polska wśród liderów ESA
Sławosz Uznański-Wiśniewski, inżynier i badacz związany z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN), uczestniczył w misji jako astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jego obecność na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) była nie tylko symbolicznym, ale i strategicznym wydarzeniem dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Misja, w której uczestniczył, miała jasno określony cel — testowanie rozwiązań technologicznych opracowanych przez polskich naukowców w warunkach mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego.
Z danych przekazanych przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) wynika, że w trakcie 145-godzinnego pobytu załogi na ISS, aż 132 godziny poświęcono na realizację celów ESA, z czego znacząca część dotyczyła polskiego eksperymentu IGNIS. W ramach tej misji testowano m.in. działanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych i urządzeń elektronicznych w warunkach przestrzeni kosmicznej. Z informacji przekazanych przez POLSA wynika, że wszystkie zaplanowane cele eksperymentu zostały osiągnięte w 100 procentach.
Wkrótce Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie mógł osobiście opowiedzieć o swoich doświadczeniach z misji kosmicznej, tym razem jednak w ziemskiej atmosferze. Polak jest już w drodze powrotnej, za moment na polskim niebie będzie można zobaczyć kapsułę z nim na pokładzie.

Polski astronauta wraca na Ziemię. Kapsułę na niebie będzie można dostrzec gołym okiem
Zwieńczeniem misji będzie powrót astronautów na Ziemię w kapsule Dragon firmy SpaceX. Jeszcze przed wejściem w atmosferę, kapsuła Dragon Grace przeleci nad terytorium Polski. Jak poinformował Karol Wójcicki, popularyzator nauki i autor projektu „Z głową w gwiazdach”, przelot ISS wraz z kapsułą Dragon nastąpi wieczorem w poniedziałek, 14 lipca. Wiadomo mniej więcej, o jakiej godzinie można się spodziewać tego zjawiska.
Dziś ostatnia szansa zobaczyć Sławosza na niebie — tym razem nie w ISS, a w kapsule Dragon! Po popołudniowym oddokowaniu kapsuły "Grace" od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jej dystans od ISS powoli się zwiększa. Aktualnie wynosi on już ok. 750 kilometrów w poziomie i ok. 30 km w pionie (Dragon teraz nieco wyżej) Kapsuła podąża po niemal identycznej orbicie co ISS, poruszając się na niebie kilkanaście stopni ZA Stacją. Dziś wieczorem czeka nas absolutnie spektakularny przelot ISS nad centrum Polski — trudno wyobrazić sobie lepszy, prawdą mówiąc. To da nam wręcz IDEALNE warunki do dostrzeżenia kapsuły Dragon ze Sławoszem i całą załogą misji Axiom-4 na pokładzie. Przelot ISS nastąpi pomiędzy 22:47:00 a 22:54:44. Odległość kątowa między Dragonem i ISS wynosić będzie kilkanaście stopni. Kapsuła Dragon będzie podążał ZA Stacją kosmiczną! Będzie z pewnością sporo słabsza, ale jej obserwacje przy tak wysokim przelocie nie powinny stanowić żadnego problemu — pisze Wójcicki.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna jako jasny, przemieszczający się punkt na niebie. W jej pobliżu pojawi się kapsuła Dragon, co czyni to zjawisko szczególnie wyjątkowym, zwłaszcza że to ostatni moment, w którym Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie widoczny z terytorium Polski jako aktywny uczestnik misji kosmicznej. To okazja nie tylko dla entuzjastów astronomii, ale i symboliczny moment dla całego kraju, podkreślający rosnącą obecność Polski w światowym przemyśle kosmicznym.
Kapsułę ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim będzie można zobaczyć między godziną 22:47 a 22:54. Warto więc o tej porze wyjść z domu i spojrzeć w niebo. Zanim jednak polski badacz będzie mógł wrócić do ojczyzny, czeka go jeszcze jeden przystanek, gdzie przejdzie pod opiekę wyspecjalizowanej ekipy.
Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię. Strategiczny krok dla polskiego sektora kosmicznego
Po przelocie nad Polską kapsuła Dragon wykona manewr wejścia w atmosferę. Zgodnie z harmonogramem SpaceX, lądowanie planowane jest na wtorek, 15 lipca, około godziny 11:30 czasu polskiego, w rejonie Oceanu Spokojnego, niedaleko wybrzeży Kalifornii.
Następnie Uznański-Wiśniewski zostanie przetransportowany do Europejskiego Centrum Astronautów (EAC) w Kolonii, w Niemczech. Tam, w wyspecjalizowanej placówce DLR „Envihab”, zespół medyczny zajmie się oceną jego stanu zdrowia oraz nadzorowaniem adaptacji do warunków grawitacyjnych po pobycie w przestrzeni kosmicznej. Proces ten, choć rutynowy dla astronautów, jest kluczowy dla dalszych analiz wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka.
Możliwość funkcjonowania człowieka na innej planecie niż Ziemia wydaje się dzisiaj bardziej prawdopodobna, niż jeszcze kilka lat temu, kiedy taka opcja była traktowana raczej jako scenariusz filmu science fiction. Misje taka jak ta, w której wziął udział Sławosz Uznański-Wiśniewski udowadniają, że ten cel nie jest tak odległy, jak mogłoby się wydawać.
Mimo początkowych trudności z wysłaniem Polaka w kosmos misja IGNIS, będąca rezultatem współpracy naukowców, inżynierów oraz instytucji państwowych, udowodniła, że Polska może skutecznie konkurować w przestrzeni technologii kosmicznych. Dla biznesu oznacza to większe możliwości inwestycyjne w sektorze nowych technologii oraz perspektywę włączenia się w przyszłe międzynarodowe przedsięwzięcia kosmiczne.





































