BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Już 30 maja zmiana przepisów. Dodatek terenowy wzrośnie

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dodatek terenowy już niebawem zanotuje podwyżkę do 400 zł miesięcznie. To nie jedyne zmiany, jakie czekają na pracowników socjalnych. Nowa ustawa modyfikuje również kwestie urlopów, awansów czy usług opiekuńczych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrośnie dodatek terenowy

  • Kto go otrzyma

  • Jakie inne zmiany wprowadza nowa ustawa

Dodatek terenowy wyższy i niewliczany do kwoty najniższego wynagrodzenia

Dodatek terenowy już niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które wejdą w życie w niedzielę 30 maja.

Dziennik Gazeta Prawna ustalił, że dodatek terenowy, czyli wynagrodzenie dla pracowników socjalnych za aktywności podejmowane w terenie, będzie wynosił 400 zł. To podwyżka o 150 zł względem aktualnej stawki.

Kto będzie mógł liczyć na dodatek terenowy? Nadprogramowe pieniądze otrzyma każdy pracownik, który przeprowadza wywiady środowiskowe lub świadczy pracę socjalną poza ośrodkiem pomocy społecznej.

To nie jedyny ważny zapis nowej ustawy. Z punktu widzenia pracowników socjalnych ważny jest także fakt, że dodatek terenowy nie będzie można wliczać do kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę.

Dodatek terenowy to nie wszystko. Pracownicy zyskają także nowe możliwości

Nowe przepisy modyfikują nie tylko dodatek terenowy, lecz także kwestię urlopów. Pracownik socjalny będzie mógł wykorzystać dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego po trzech latach pracy. Obecnie tego typu uprawnienie zdobywa dopiero po przepracowaniu pięciu lat.

Ustawa określa także ścieżkę awansu zawodowego, która ma być jednolita na terenie całego kraju. Poza tym pracownicy socjalni zyskają także prawo do regularnych szkoleń, z którego będą mogli skorzystać co najmniej raz na dwa lata.

W zapisach, które wejdą w życie wraz z końcem tego tygodnia, znalazło się także nowe rozwiązanie. Ustawa wprowadza tzw. specjalną procedurę przyznawania usług opiekuńczych w trybie pilnym. Z takiej możliwości będzie można skorzystać np. w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Urszula Kućma, zastępca dyrektora MOPS w Jaśle, tłumaczyła w rozmowie z DGP, że dzięki nowym przepisom wsparciem zostanie objęta m.in. osoba niepełnosprawna lub starsza tuż po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Wyższy dodatek terenowy i wyższe kary

O ile wyższy dodatek terenowy to wyjątkowo korzystny zapis, o tyle wyższe kary finansowe już takie optymalne nie są. W myśl nowych przepisów zaostrzone zostaną kary finansowe, które grożą za prowadzenie nielegalnego prywatnego domu opieki całodobowej.

Wojewoda zyska prawo do ukarania właścicieli sankcjami rzędu 10, 20 lub nawet 30 tys. zł. Ostateczna kwota zależy od liczby mieszkańców. Z kolei na podwyżkę kary z 40 do 60 tys. zł musi przygotować się każdy, kto w dalszym ciągu prowadzi placówkę bez zezwolenia lub założył kolejną.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >