Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jeden produkt z Polski podbija Chiny. Chińczycy za nim szaleją
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 16.10.2023 22:07

Jeden produkt z Polski podbija Chiny. Chińczycy za nim szaleją

flaga Chin
Domena publiczna

Ostatnio mieszkańcy Chin z coraz większym entuzjazmem sięgają po sery. Ten tradycyjny produkt zachodniej kuchni zyskuje na popularności wśród Chińczyków, którzy coraz chętniej odkrywają jego wyjątkowe walory smakowe oraz korzyści zdrowotne. 

Polskie sery wchodzą do Chin

Z racji rosnącej fascynacji kuchnią z Zachodu, można powiedzieć chiński rynek serów żółtych przeżywa prawdziwy boom.

W serowych kręgach Polski, marki takie jak Serenada czy Skarby Serowara ze znanej Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, robią furorę wśród chińskich koneserów.

Chińska pasja do sera przybiera różne oblicza - od zainteresowania nowymi odmianami, po ciekawe połączenia z tradycyjną kuchnią chińską. W Chinach panuje trend poszukiwania nowych doznań smakowych, a żółty ser staje się jednym z jego głównych bohaterów.

Zdobywanie chińskiego rynku

Dzięki targom SIAL w Szanghaju, gdzie Spomlek zadebiutował kilka lat temu, polskie sery zaczęły zdobywać azjatycki rynek. Innowacyjnym posunięciem Spomlek była oferta serów dojrzewających, które doskonale trafiły w gust chińskich smakoszy.

Z informacji pochodzących ze storony EUSMecentre.org wynika, że sery żółte stanowią 40% wszystkich produktów nabiałowych importowanych do Chin.

Choć obecnie Chińczycy spożywają średnio zaledwie 0,2 kg sera rocznie na osobę, mocno zauważalny jest wzrost w tym obszarze.

Najpopularniejsze sery w Chinach

W chińskich supermarketach półki uginają się pod ciężarem serów żółtych: od goudy, przez edam, cheddar, aż po mozzarellę. Co jakiś czas można też wypatrzeć ementaler czy inne twarde sery.

Rozwija się tam fascynacja serami dojrzewającymi. Ten rosnący trend może stanowić doskonałą okazję dla eksportu polskich serów na rynek chiński.