Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów. Nachodzą bardzo korzystne zmiany
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 16.10.2023 21:40

Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów. Nachodzą bardzo korzystne zmiany

pieniądze
BiznesInfo

Od czerwca bieżącego roku emeryci mają powód do świętowania. Wprowadzone nowe przepisy dają im większą swobodę w łączeniu pracy z emeryturą, bez obaw o obniżenie świadczeń z ZUS. 

Ważne zmiany od czerwca

Dawniej, gdy zarobki z dodatkowej pracy mogły obniżyć wysokość emerytury, wiele osób zadawało sobie pytanie o sensowność takiego rozwiązania. Na szczęście, od czerwca obowiązują nowe przepisy, które dają większą swobodę i znoszą niektóre z tych ograniczeń.

Nowe regulacje stanowią więc sensowną odpowiedź na potrzeby współczesnych seniorów, którzy często są aktywni zawodowo nadal chcą przyczyniać się do budowania większej gospodarki Polski, nie tracąc przy tym swoich uprawnionych świadczeń. 

Wielu emerytów, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nadal posiada ogromną wiedzę, doświadczenie i chęci do pracy.

Limity oraz nowe kwoty

Aby cieszyć się pełną emeryturą, emeryci muszą mieć na uwadze, aby ich dodatkowe zarobki nie przekraczały 70% średniej krajowej pensji, która w czerwcu była równa 4364,70 zł brutto.

Jeśli chodzi o górny limit dodatkowych zarobków, został on ustalony na 130% tejże średniej, co daje 8105,80 zł brutto.

Paweł Żebrowski z ZUS wskazuje, że w zależności od przekroczenia któregoś z tych limitów, emeryci po nowelizacji mogą otrzymać dodatkowe kwoty w wysokości ok. 168 zł lub 312 zł.

Limity zmieniają się często

Warto dodać, że tego rodzaju przeglądy limitów odbywają się co 90 dni.

Dzięki nowym regulacjom część seniorów zyska dodatkową przestrzeń finansową, co bez wątpienia przyczyni się do podniesienia standardu ich życia.