Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jacek Kurski straci posadę w Banku Światowym? Nie ma powodów do radości
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.10.2023 14:29

Jacek Kurski straci posadę w Banku Światowym? Nie ma powodów do radości

Jacek Kurski
East News

Czy Jacek Kurski straci stanowisko w Banku Światowym? Business Insider podaje, że nie należy wykluczać takiego scenariusza, jednak żeby do tego doszło, opozycja musiałaby utworzyć rząd. Jak informuje serwis, demokratyczne ugrupowania są wysoce zdeterminowane, żeby “utrącić” byłego prezesa TVP.

Kurski zarobił krocie jako prezes TVP

Nie ma co ukrywać, że dla KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Kurski jest symbolem upartyjnienia państwowej telewizji. Z informacji przedstawionych przez wirtualnemedia.pl wynika, że jako prezes TVP zarobił fortunę. „W pierwszym roku prezesury w 2016 r. wynagrodzenie Jacka Kurskiego wynosiło dokładnie 25 tys. 682 zł i 34 gr brutto miesięcznie, co daje 18 tys. zł na rękę, a w całym roku 304 tys. zł brutto” - czytamy na stronie serwisu. Z biegiem lat zarobki Kurskiego rosły, aż w 2022 r. jako szef TVP zarobił 854 073,19 zł brutto. 

Ostatecznie przestał pełnić to stanowisko we wrześniu 2022 r., a kilka miesięcy później z nadania prezesa NBP, Adama Glapińskiego trafił do Banku Światowego. Business Insider twierdzi, że opozycja rozważa różne środki prawne, żeby odwołać go z tego stanowiska.

Ceny paliwa poszły w górę. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych

Jacek Kurski w Banku Światowym zarabia ponad milion złotych rocznie

W grudniu 2022 r. Kurski objął stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego. Były szef TVP pobiera pensję w wysokości ponad miliona złotych rocznie, która nie jest opodatkowana. Okazuje się, że tylko prezes NBP może odwołać Kurskiego ze stanowiska, jednak opozycja szuka furtki w przepisach.

Nowy rząd z Tuskiem na czele odwoła Kurskiego?

Business Insider podkreśla, że odwołanie Jacka Kurskiego z tej posady jest możliwe, dzięki przepisom regulującym wskazywanie reprezentantów Polski w międzynarodowych  instytucjach. Chodzi m.in. o uchwałę Rady Ministrów z 1986 r. ”Pozwala ona nowemu rządowi okroić kompetencje Adama Glapińskiego i w konsekwencji doprowadzić do odwołania Jacka Kurskiego z Banku Światowego" - czytamy na stronie serwisu.

Business Insider powołuje się na źródła, które twierdzą, iż wystarczy znowelizować uchwałę Rady Ministrów, by przyszły demokratyczny rząd mógł odwołać Kurskiego ze stanowiska.