Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia europoseł? Znamy kwoty, można się zdziwić
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.05.2024 13:37

Ile zarabia europoseł? Znamy kwoty, można się zdziwić

Pieniądze
fot. Pxhere

Wybory do europarlamentu w Polsce przeprowadzone zostaną już w niedzielę 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich w Parlamencie Europejskim. Kampania trwa, a rywalizacja dotyczy nie tylko wpływu na kształtowanie polityki Unii Europejskiej, ale i apanaży, które na przeciętnym polskim portfelu robią ogromne wrażenie. Ile zarabia europoseł?

Wysoka podstawa

Już podstawowe wynagrodzenie europosła pobudza wyobraźnię, wielokrotnie przekraczając zarobki przeciętnego Polaka. Kwota wynosi bowiem 10 075,42 euro, co daje ponad 43 tys. zł. Po odjęciu podatku, opodatkowania unijnego oraz ubezpieczenia, na rękę europosła trafia 33 536,58 zł (według kursu z 19 maja). Wynagrodzenie to jest wynikiem przepisów, według których zarobki europosła wynoszą 38,5% podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE. 

Kiedy euro w Polsce? Minister finansów postawił sprawę jasno

Dodatków nie brakuje

Europoseł oprócz podstawowego wynagrodzenia może również otrzymywać rozmaite dodatki do pensji. Na koszty związane z utrzymaniem biura przyznawana jest dieta w wysokości 4950 euro miesięcznie, czyli 21 136,5 zł. 

Kolejna dieta pokrywa wydatki europosła związane wyżywieniem i zakwaterowaniem podczas pracy w europarlamencie. Jej dzienna kwota wynosi 350 euro, co w przeliczeniu na złotówki oznacza kolejne 1494,5 zł. 

Europoseł otrzyma też zwrot kosztów ewentualnego leczenia oraz zwrot kosztów podróży. Po zakończeniu kadencji należy doliczyć do tego odprawę, która jest równa miesięcznemu wynagrodzeniu za każdy rok sprawowania mandatu. 

Wybory już w niedzielę 9 czerwca

Wybory do Europarlamentu przeprowadza się co pięć lat. Najbliższe odbędą się 9 czerwca bieżącego roku. W całej Unii Europejczycy będą wybierać aż 720 posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego. To o 15 więcej, niż w poprzednich wyborach. Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli. To stawia Polskę na piątym miejscu w UE pod względem ilości parlamentarzystów. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96. Ilość posłanek i posłów przypadająca każdemu krajowi zależy od jego wielkości. 

 

Źródło: Goniec, Interia