Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przepracował 62 lata. Taką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.05.2024 11:02

Przepracował 62 lata. Taką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS

emerytura
fot. Pxhere

Życie emeryta w Polsce rzadko można określić jako usłane różami. W dużej mierze przyczyniają się do tego niskie, a częściej niestety zbyt niskie świadczenia emerytalne. Jednak również od tej reguły są wyjątki, czego dowodzi jednoznacznie raport opublikowany przez ZUS. Przedstawia on listę najwyższych emerytur w kraju. Niektóre z nich są naprawdę wysokie. 

Trudne dylematy

Przeciętna emerytura w Polsce w 2023 roku wynosiła 2918 zł brutto. Taka kwota dla żyjącego z niej seniora oznaczała jesień życia, zamiast na zasłużonym odpoczynku, skoncentrowaną na szeregu fundamentalnych dylematów.  Leki czy żywność? Rachunki czy podstawowe kosmetyki i środki czystości? Na szczęście są w kraju emeryci, których podobne problemy nie dotyczą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował listę najwyższych świadczeń emerytalnych, jakie każdego miesiąca wypłacane są w Polsce. O takich kwotach większość Polaków może jedynie pomarzyć. 

Prosty sposób na mniejsze rachunku za prąd. Wystarczy aplikacja

Życie zaczyna się po 60-tce… Stażu pracy

Na wysoką emeryturę trzeba niestety zapracować. Śląski emeryt, który pobiera obecnie najwyższą emeryturę w Polsce, przepracował w swoim życiu 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Człowiek ten co miesiąc pobiera świadczenie w wysokości 43 412 zł. Mężczyzna na emeryturę przeszedł cztery lata temu – miał wówczas 86 lat. W pierwszej dziesiątce emerytalnych rekordzistów znajdują się tylko dwie osoby, które otrzymują ponad 30 tysięcy zł. oraz tylko jedna kobieta. Pochodząca z Bydgoszczy emerytka w zamian za wieloletnią pracę pobiera od ZUS-u 31 726 zł miesięcznie. Listę dziesięciu najwyższych emerytur w Polsce zamyka pan, który pobiera świadczenie wynoszące 24 200 zł. 

Jak uzyskać taką emeryturę?

ZUS stawia sprawę jasno – wszyscy rekordziści na liście zdecydowali się nie przechodzić na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Większość z nich pracowała jeszcze co najmniej kilka lat po tym czasie. Podstawa obliczenia emerytury jest też wówczas nieco inna, ponieważ osoby, które odsunęły w czasie przejście na emeryturę, statystycznie będą ją pobierać przez krótszy czas. Pamiętać należy również o tym, że wysokość emerytury jest zależna od wysokości pobieranego z racji wykonywanej pracy wynagrodzenia. 

 

Źródło: O2