biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Energetyka > Historyczne odkrycie złoża u wybrzeży Polski. Ministerstwo tonuje nastroje: najpierw biurokracja
Michał Górecki
Michał Górecki 22.07.2025 06:30

Historyczne odkrycie złoża u wybrzeży Polski. Ministerstwo tonuje nastroje: najpierw biurokracja

CENTRAL EUROPEAN PETROLEUM - złoża u wybrzeża Polski
Fot. Damian R./Flickr

Kanadyjska firma Central European Petroleum Ltd., operująca u wybrzeży Polski na podstawie koncesji z 2017 r., zaraportowała o odkryciu złóż sięgających do 200 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. CEP deklaruje gotowość do wydobycia i już rozgląda się za partnerami, Ministerstwo Klimatu tonuje nastroje i podnosi; najpierw zgody środowiskowe, być może nawet te z Niemiec.

Złoża u wybrzeży Świnoujścia. Firma raportuje o historycznym odkryciu

Do 200 mln baryłek ropy naftowej – szacuje swoje odkrycie na Wolin East Central European Petroleum, spółka rozpoznawczo wydobywcza z Kanady, która operuje u wybrzeży Świnoujścia na koncesji z 2017 r. Taką skalę potencjalnego wydobycia ministerstwo opisuje mianem “największego od II wojny światowej”, ale dodaje: choć koncesja, co do zasady, zakłada też prawo do wydobycia odkrytych złóż, w tym przypadku konieczne mogą być jeszcze zgody środowiskowe i być może negocjacja z Niemcami.

ropa
fot. bashta – Getty Images

      UWAGA: Australijski bank wykupuje mieszkania w Polsce. Międzynarodowy gigant ostrzega: to dopiero początek

Ogromny potencjał poszukiwawczy o znikomym ryzyku

Koncesja CEP, wydana w 2017 r., obowiązuje do 2027 r., a spółka operowała w jej ramach na obszarze ponad 590 km 2. W poniedziałek 21 lipca br. opublikowała komunikat, z którego wynika, że pion badawczy dokonał “znaczącego” odkrycia na swoim terenie – 6 km od wybrzeży Świnoujścia. Obok złóż ekwiwalentu 200 mln baryłek dział prasowy spółki przekazał informację o “znaczącym potencjale poszukiwawczym, rozpoznawczym i wydobywczym o niskim ryzyku”. 

Rolf G. Skaar, CEO firmy, podniósł korzyści dla krajowej energetyki – potencjalne długoterminowe zabezpieczenie energetyczne i rozwój bałtyckiego potencjału. Nieco więcej sceptycyzmu proponuje naczelny geolog prof. Krzysztof Galos.

Jeszcze nie pora, by się cieszyć. Najpierw potrzebne są zgody

Najpierw stanowisko prof. Galosa przekazała sama spółka, publikując jego wstrzemięźliwe “przypomnienie o potrzebnych zgodach” obok perspektywicznego namysłu prezesa.

Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, złoże Wolin Wschód (Wolin East) może stać się największym złożem ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego odkrytym do tej pory w Polsce – ocenił, podzielając entuzjazm potencjalnego wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. – Pod warunkiem wcześniejszego spełnienia wszystkich niezbędnych wymogów formalnych umożliwiających jego eksploatację – dodaje.

Choć spółka w ramach koncesji ma też prawo do wydobycia, jest to obwarowane każdorazowym uzyskaniem zgód środowiskowych, m.in. z uwagi na regulacje obszarów Natura 2000. Sam Podsekretarz ocenił też, że istnieje ryzyko konieczności uzyskania zgody transgranicznej – państwa niemieckiego – z uwagi na charakterystyczny punkt styku dwóch granic. Pierwsza decyzja resortu środowiska może spłynąć za ok. 3 miesiące. Prezes spółki zadeklarował już pełną gotowość do prac wydobywczych. Zaprosił do współpracy wszystkie chętne do firmy – także te z Polski.

                                 Wyciekł nowy plan amerykańskich BigTechów. Założą w Europie związki zawodowe

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: