BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Fatalna sytuacja na rynku węgla. Prezes URE nie ma dobrych wieści, będziemy płacić nawet połowę więcej

16 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ceny węgla mogą mieć najistotniejszy wpływ na ceny energii w taryfach na przyszły rok. Trzeba być gotowym na wzrosty nawet o 50 proc., bo dostawcy węgla wypowiadają umowy ciepłowniom, mówił dzisiaj prezes URE Rafał Gawin.

Embargo na węgiel sprowadzany z Rosji oraz wysoka cena wydobycia surowca w Polsce doprowadzają do wzrostów cen węgla. Z tego powodu dostawcy węgla zrywają umowy z ciepłowniami i elektroenergetyką licząc na wynegocjowanie wyższych cen za dostarczany surowiec. W efekcie nie da się przewidzieć cen energii w przyszłym sezonie, mówi Rafał Gawin prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Ceny węgla napędzą ceny energii

Jeżeli ciepłownie będą zmuszone kupić węgiel w dużo wyższych cenach od dostawców, którzy czekają na dalsze wzrosty cen surowca na europejskich rynkach, to obije się to późniejszych cenach energii z węgla wyprodukowanej.

Prezes URE Rafał Gawin mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że mamy obecnie do czynienia z bezprecedensową sytuacją na rynku węgla, na którą nikt nie był gotowy. Zwykle w analogicznych okresach w latach ubiegłych można było już przewidzieć ceny energii na przyszły rok. Obecna sytuacja na rynku węgla powoduje jednak, że nadal trudno jest określić cenę, jednak bez wątpienia należy spodziewać się wzrostów stawek.

Cena węgla negocjowana, wzrosty cen energii nawet o połowę

Z racji tego, że ceny za węgiel do elektrociepłowni są wciąż negocjowane, nie sposób przewidzieć przyszłorocznych taryf. Węgiel będzie niemal na pewno jednak kosztował dużo więcej, co zwiększy koszt produkcji energii.

Producenci energii najprawdopodobniej obiją wyższe koszty węgla na taryfach dla klientów końcowych. Prezes URE ostrzega na łamach "Rz", że ceny za samą produkcję energii mogą być o 50 proc. wyższe. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty dystrybucji.

Węgiel dla odbiorców indywidualnych od PGG o połowę tańszy

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o niższych cenach za węgiel, jakie zapowiada prezes PGG Tomasz Rogala. Nabywcy indywidualni mają możliwość zakupu węgla poprzez sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej, który jest niemal o połowę tańszy niż w składach węgla.

To, co zaoszczędzimy na węglu do celów grzewczych i tak będziemy musieli wydać na energię wyprodukowaną z węgla, która dotrze do naszych domów.

Poniżej link do artykułu o niższych cenach węgla:

Tagi:

węgielceny energii

Podobne artykuły

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >

Finanse

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]