BiznesINFO.pl

EastNews/Arkadiusz Ziołek

Odzyskają swoje dawne emerytury. Świadczenia obniżono ponad 40 tys. osób

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Byli funkcjonariusze odzyskają emerytury? 

Przypomnijmy, że blisko trzy lata temu zaczęła obowiązywać tzw. ustawa dezubekizacyjna, która zakładała obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, a także instytucji podległych funkcjonującemu w czasach PRL Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Co istotne, nie miało znaczenia jak długo osoby te pracowały w tych instytucjach, a także to, że później pracowały w służbach wolnej Polski. Z danych podanych przez “Gazetę Wyborczą” wynika, że emerytury obniżono ponad 40 tys. osobom, w tym wdowom i dzieciom pobierającym rentę rodzinna po zmarłych funkcjonariuszach. 

Wiele osób objętych ustawą dezubekizacyjną postanowiło odwołać się od jej następstw. Odwołania do MSW i IPN nic jednak nie dały, dlatego blisko 30 tys. byłych funkcjonariuszy zdecydowało się na sądowe pozwy.

Taki krok poczynił opisany przez “Wyborczą” pan Robert (imię zmienione), który zaczął pracę w milicji 1 sierpnia 1989 roku, czyli w schyłkowym okresie PRL, kilka tygodni przed objęciem premierostwa przez pierwszego niekomunistycznego szefa rządu Tadeusza Mazowieckiego. Początkowo mężczyzna pracował w wydziale paszportowym w Wielkopolsce, a w lipcu 1990 roku przeszedł do policji, gdzie pracował 27 lat. 

Zdaniem IPN, między sierpniem 1989 roku a lipcem 1990 roku pan Robert  „pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa”, w związku z czym resort spraw wewnętrznych obniżył mu emeryturę z 4,5 do 2 tys. zł.  Były funkcjonariusz złożył odwołanie, ale MSW podtrzymało decyzję, dlatego pan Robert złożył pozew do Sądu Okręgowego w Poznaniu domagając się uchylenia decyzji o obniżeniu świadczenia.

Sąd przyznał mężczyźnie rację, podkreślając, że nie prowadził on w wydziale paszportowym działań wywiadowczych, a zajmował się jedynie stroną techniczną rozpoznawania wniosków o paszport i choćby z tego powodu nie powinien być objęty ustawą dezubekizacyjną. Według sądu służbę w wydziale paszportowym bezpodstawnie zakwalifikowano jako służbę na rzecz totalitarnego państwa, a resort spraw wewnętrznych powinien zweryfikować szczegóły służby byłego funkcjonariusza przed decyzją o obniżeniu mu emerytury. 

Korzystnych wyroków jest więcej 

Okazuje się, że wyroków korzystnych dla byłych funkcjonariuszy jest więcej. Szef Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP Zdzisław Czarnecki przywołuje w rozmowie z “Wyborczą” dane z których wynika, że zapadło już 400 wyroków przyznających rację byłym funkcjonariuszom. Wiele pozwów nie zostało jednak rozpoznanych, gdyż część sądów zawiesiła postępowania, oczekując na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania ustawy dezubekizacyjnej z konstytucją (przypomnijmy, że o skierowaniu ustawy do TK zdecydował prezydent Andrzej Duda). Poznański sąd postanowił jednak nie czekać na rozstrzygnięcie Trybunału, uznając, że „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, a jej przepisy stosuje się bezpośrednio”.

Tagi:

MSWiAemerytury

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]