Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura nie tylko z ZUS. Coraz więcej Polaków ją pobiera
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.11.2023 17:08

Emerytura nie tylko z ZUS. Coraz więcej Polaków ją pobiera

seniorzy
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

W polskich realiach emerytura przysługuje tym osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i opłacały składki z tytułu ubezpieczenia społecznego bądź ubezpieczenia emerytalnego i rentowych za co najmniej jeden dzień. Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej wielu Polaków podjęło zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów i teraz mogą oni otrzymywać dwa świadczenia – polskie i niemieckie. Poniżej tłumaczymy, jak to działa.

Coraz więcej osób pobiera polsko-niemieckie emerytury

Obecnie nasza placówka wypłaca 64,3 tysiąca emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych osobom, które wykazały okresy ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech – przekazał na łamach PAP Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.

Już od 32 lat to właśnie ten oddział przyznaje świadczenia na podstawie aktywności zawodowej i składek płaconych zarówno w Polsce, jak i u naszych zachodnich sąsiadów. ZUS wyjaśnia, że powodem skoku w liczbie wypłacanych świadczeń (pod koniec 2022 roku pobierających je osób było ok. 61,5 tys.) jest fakt, że ci, którzy po wejściu do UE podjęli zatrudnienie na terenie Niemiec, w wielu przypadkach osiągają właśnie wiek emerytalny. Większość emerytów i rencistów pobierających polsko-niemieckie świadczenia mieszka w naszym kraju.

Specjalne świadczenie dla seniorów. ZUS wypłaci dodatkowe 1588,44 zł miesięcznie po spełnieniu warunków Przyszłoroczne emerytury dla tysięcy osób. Termin złożenia wniosku jest kluczowy

Komu przysługuje niemiecka emerytura?

Kluczem jest tu legalność zatrudnienia i potwierdzenie tego stanu w dokumentach. Jeśli to udowodnimy, to dzięki porozumieniom dwustronnym w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz wdrożeniu przepisów unijnych, możemy dostawać zarówno polskie, jak i zagraniczne świadczenie. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów trzeba wykazać minimum rok legalnej pracy, 5 lat opłacania składek i osiągnięcie wieku 65 lat i 11 miesięcy. Jeśli te warunki są spełnione, można przystąpić do składania dokumentów. Pytanie brzmi: jakich?

Jakie dokumenty złożyć, by dostać niemiecką emeryturę?

Portal Wirtualna Polska informuje, że niezbędne będą: kopia dokumentu tożsamości, historia opłacanych składek, numer ubezpieczenia emerytalnego (Rentenversicherungsnummer), informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i pielęgnacyjnym, numer konta bankowego, identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer), a także dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie. Poza tym przydać może się też akt urodzenia dzieci i potwierdzenia w zakresie przebytej choroby, okresów bezrobocia czy posiadanego stopnia niepełnosprawności.

Niemieckim odpowiednikiem ZUS-u jest Deutsche Rentenversicherung Bund (10704 Berlin). To właśnie do tej instytucji należy złożyć wniosek o przyznanie zagranicznego świadczenia.