Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przyszłoroczne emerytury dla tysięcy osób. Termin złożenia wniosku jest kluczowy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.11.2023 15:22

Przyszłoroczne emerytury dla tysięcy osób. Termin złożenia wniosku jest kluczowy

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Przyszły rok będzie kluczowym w życiu ponad 300 tys. osób - o tyle bowiem powiększy się grono osób z uprawnieniami do świadczeń emerytalnych. Paradoksalnie, zakończenie działalności zawodowej na początku roku nie jest najlepszym wyjściem. Konkretna kwota emerytury zależy bowiem od daty złożenia wniosku w ZUS.

Pracować, czy odpoczywać?

Co roku aktywność zawodową kończą tysiące osób. Jednakże przyszły rok będzie pod tym względem znaczący - według danych serwisu onet.pl, wiek emerytalny ma osiągnąć aż 300 tys. Polaków. Nie oznacza to jednak konieczności przejścia na emeryturę.

Wiele osób może bowiem rozważać opcję pobierania świadczenia i jednocześnie dalszej pracy. Ze słów dr Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego cytowanych przez portal onet.pl wynika, że takie wyjście się opłaca. Pozwala to bowiem na pozyskanie dodatkowych środków do emerytury.

Kluczowy termin złożenia wniosku

Do przyznania świadczenia emerytalnego potrzebne jest jednak złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na tym jednak oczywistości się kończą - złożenie wniosku na początku roku nie jest bowiem równe wnioskowi złożonemu pod koniec roku.

Jak bowiem wskazuje serwis onet.pl, wybór wiosny jako momentu przejścia na emeryturę jest najmniej korzystny. Powody są dwa: waloryzacja oraz trzynastka. Przyszły emeryt nie będzie mógł skorzystać ze zwaloryzowanej emerytury, zaś trzynastka jest przyznawana tylko tym, którzy posiadają prawo do świadczenia emerytalnego w dniu 31 marca 2024 roku.

Kiedy przejść na emeryturę?

W porównaniu do wiosny, bardziej korzystnym terminem jest złożenie wniosku w lipcu. Portal onet.pl zaznacza bowiem, że w czerwcu ZUS przeprowadza waloryzację składek zgromadzonych na kontach ubezpieczonych. W ten sposób świadczenie będzie wyższe niż w przypadku przejścia na emeryturę w maju, a nowy emeryt będzie mógł również skorzystać z czternastej emerytury.

Bezsprzecznie najlepszym momentem na przejście na emeryturę jest styczeń 2024 roku. Według danych portalu onet.pl, jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie (ZUS ma na to 30 dni), emerytura zostanie objęta marcową waloryzacją na ostatnim tak wysokim poziomie 12,3 proc. Dodatkowo, wnioskodawca będzie mógł również skorzystać z trzynastej emerytury, która w przyszlym roku wyniesie 1783,82 zł brutto.