Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Są dokumenty, które mogą podwyższyć emeryturę. Gdzie je zdobyć?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.11.2023 16:10

Są dokumenty, które mogą podwyższyć emeryturę. Gdzie je zdobyć?

pieniądze
BiznesINFO

Jeżeli ktoś planuje przejść na emeryturę, ale brakuje mu zaświadczeń sprzed lat, to będzie musiał liczyć się z tym, że świadczenia będą niższe. Wypłaty mogą wzrosnąć, jeśli ZUS będzie miał komplet danych. Gdzie zdobyć dokumenty podwyższające emeryturę?

Wyższa emerytura dzięki zaświadczeniom pracy

Emerytury osób pracujących w poprzednim kształcie ubezpieczeń społecznych zależą od udokumentowanego okresu pracy. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to łatwe, bo duża część przedsiębiorstw upadła. - Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty - podpowiada Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Właśnie się zaczęło. Lidl zdeklasował Biedronkę i Dino, nowa oferta zaskakuje

Gdzie zdobyć dokumenty podwyższające emeryturę?

Poszukiwania dokumentów należy zacząć od własnego miejsca zatrudnienia. Jeżeli zakład pracy istnieje, nie powinno być problemu. Kłopot pojawia się, gdy firma zniknęła z rynku. - Jeśli zakład pracy już nie istnieje to na podstawie pism, wpisów w książeczkowych dowodach osobistych wydawanych do końca 2000 roku czy legitymacji ubezpieczeniowej warto ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby. To podstawa, żeby rozpocząć poszukiwania w archiwach i instytucjach komercyjnych przechowujących dokumentację osobową i płacową - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

W lepszej sytuacji są osoby, które pracowały w małych zakładach zatrudniających do 20 osób. Pracodawca wówczas ma obowiązek zgłosić pracowników w ZUS z imienia i nazwiska, czyli w imiennych deklaracjach rozliczeniowych. Wtedy nawet jeśli zakład już nie istnieje, ZUS potwierdzi okres zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia.

ZUS podpowiada, skąd wziąć zaświadczenia pracy z zakładów, które już nie istnieją

Jeśli zakładu już nie ma i nie ma także następcy prawnego takiego przedsiębiorstwa, to informacji trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, którą prowadzi ZUS. Jest on dostępny dla klientów na stronie internetowej instytucji.

Od 2004 roku działa także Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą, które przechowuje dowody dotyczące pracy i płac od pracodawców z całej Polski, których postawiono w stan likwidacji lub których upadłość ogłoszono. Wydaje ono zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej.

Tagi: Emerytura ZUS