BiznesINFO.pl
1 grosz-najniższa emerytura w Polsce

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Emerytura najniższa w całym kraju. Rekordzista dostaje ochłap, bo przepracował jeden dzień

4 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Znamy wysokość najniższej emerytury w Polsce. Wynosi ona... 1 grosz. Emeryt "rekordzista" otrzymuje takie świadczenie w związku z faktem, że przepracował (oficjalnie) tylko jeden dzień. Nie jest on niestety wyjątkiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 grosz

  • Ilu emerytów pobiera świadczenie nie wyższe niż 10 zł

  • Co proponuje szefowa ZUS

"1 grosz...tylko nie płacz proszę" - najniższa emerytura w Polsce

1250,88 zł brutto - tyle od marca br. wynosi minimalna emerytura w Polsce. Choć kwota ta nie jest zbyt wysoka, okazuje się, że wielu seniorów może o niej tylko pomarzyć.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska przedstawiła niedawno dane dotyczące emerytur w Polsce. Owe dane mogą szokować, bowiem okazuje się, że najniższe świadczenie emerytalne w naszym kraju wynosi... 1 grosz.

Jak to możliwe? Jak przypomina serwis o2.pl, na wysokość emerytury w Polsce wpływ ma długość odprowadzania składek do ZUS, co w praktyce oznacza, że im dłużej pracujemy i tym samym odprowadzamy do systemu składki, to potem możemy liczyć na wyższe świadczenie.

"Groszowe" emerytury dotyczą osób, które przepracowały w życiu jedynie kilka dni bądź były zatrudnione w szarej strefie i w związku z tym nie opłacały składek na ubezpieczenia społeczne. Emeryt - "rekordzista" przepracował (oficjalnie) zaledwie jeden dzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

330 tys. seniorów poniżej emerytury minimalnej

Na początku tego roku redakcja Biznes Info zwróciła się do ZUS z prośbą o przekazanie danych odnośnie tego, ilu Polaków otrzymuje emeryturę niższą niż świadczenie minimalne. Okazało się, że pod koniec 2020 roku emeryturę poniżej 1200 zł brutto (ówczesna wysokość emerytury minimalnej) pobierało w naszym kraju 310,1 tys. seniorów, podczas gdy rok wcześniej było to nieco ponad 260 tys. osób.

- 33,5 tys. osób pobiera emeryturę w wysokości do 500 zł, a wśród nich 0,9 tys. osób pobiera ją w wysokości do 10 zł – przekazał naszej redakcji Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

To oznaczało, że zdecydowana większość osób z tej grupy, bo ok. 275 tys. otrzymywało świadczenie powyżej 500 zł, niemal tysiąc osób jednak dostawało nie więcej niż 10 zł, co oznacza, że naprawdę głodowe emerytury w Polsce nie dotyczą jednostkowych przypadków.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi zasadami przejście na emeryturę jest możliwe po osiągnięciu wieku emerytalnego (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65), nie ma natomiast konieczności uzbierania minimalnego kapitału. Zdaniem szefowej ZUS trzeba pomyśleć nad zmianami w tym zakresie.

By nie kończyć pesymistycznie, przywołamy przypadek najbogatszego emeryta w Polsce. To 86-letni mężczyzna, który za sprawą przepracowanych 62 lat, może poszczycić się świadczeniem na poziomie 34 tys. zł miesięcznie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

emeryturaświadczenia socjalneWaloryzacja emerytur

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >